Polcon to aule fantastycznych prelekcji, wykładów, paneli, dyskusji i konkursów!
Scena pełna pokazów, warsztatów i koncertów!
Okazja do spotkania niesamowitych gości i realizacji pamiątkowych zdjęć!
Udział w prestiżowej Gali i możliwość głosowania na nagrodę im. Janusza A. Zajdla!
Stoiska wystawców branżowych i sklepiki z  fantastycznymi akcesoriami!
Fantastyczne wioski fanowskie i budki z jedzeniem!
Fantastycznie wyposażony Games Room dla fanów gier planszowych!
Bloki gier elektronicznych i tych bez prądu!

Polcon to fantastyczne juwenalia, podczas których całe miasteczko akademickie zostaje oddane pod władanie fantastom!

Poszczególne punkty programu uporządkowane są w następujących blokach:

• Blok spotkań autorskich

W ramach tego bloku odbędą się spotkania ze znanymi twórcami, szczególnie twórcami literatury fantastycznej. Ponadto każdy z nich poprowadzi prelekcję lub weźmie udział w dyskusji. W ramach tego bloku będą miały miejsce również spotkania z redakcjami pism branżowych.

• Blok dyskusji i prelekcji popularnonaukowych

Zaproszeni goście – specjaliści z różnych dziedzin kultury i nauki, wywodzący się także ze środowisk akademickich, podzielą się z uczestnikami swoją wiedzą i zachęcą do własnych poszukiwań. Tu również będą mieć miejsce spotkania o literaturze i filmie fantastycznym, jak również różnego rodzaju warsztaty mające na celu podniesienie poziomu twórczości uczestników, którzy wezmą w nich udział, oraz ułatwienie debiutu.

• Blok gier fabularnych

Osoby profesjonalnie zajmujące się grami fabularnymi podzielą się z uczestnikami swym wieloletnim doświadczeniem poprzez prelekcje, dyskusje i warsztaty. Odbędą się tu spotkania z twórcami i wydawcami gier, warsztaty grania. Ponadto będzie można także zagrać w wiele gier fabularnych przez cały czas trwania festiwalu.

• Blok konkursów dotyczących wiedzy o różnych aspektach fantastyki

Osoby, które uznają się za znawców w różnych dziedzinach wiedzy o fantastyce zmierzą się, by wyłonić najlepszych specjalistów, posiadających największą wiedzę. Otrzymają oni nagrody rzeczowe w nagrodę za zaprezentowany poziom.

• Blok sztuki fantastycznej

Podczas festiwalu zostaną zaprezentowane prace plastyczne związane z fantastyką: malarstwo, rysunek, grafika – powstałe do książek, komiksów i gier. Ponadto będzie można obejrzeć zaprezentowane modele maszyn i istot wywodzących się z najbardziej popularnych światów fantasy i science fiction.

• Blok kultury japońskiej, mangi i anime

Współczesna kultura japońska posiada wielu zapalonych zwolenników w Polsce. Na Polconie będą oni mogli wziąć udział w dyskusjach, prelekcjach, konkursach z nagrodami o tematyce japońskiej, zaprezentować stroje z najpopularniejszych mang i anime, posłuchać muzyki i filmów z Kraju Kwitnącej Wiśni.

• Blok komiksowy

Znajdą się tu prelekcje, konkursy z nagrodami, dyskusje, spotkania z autorami komiksów i wydawcami. Będzie tu można także wziąć udział w warsztatach graficznych z naciskiem na twórczość komiksową.

• Blok gier bitewnych

W tym bloku będą miały miejsce turnieje najpopularniejszych figurkowych gier bitewnych, w których wezmą udział najlepsi gracze z całego kraju oraz gracze z Lublina i województwa. Dla najlepszych przewidujemy nagrody rzeczowe. Ponadto w tym bloku znajdą się pokazy nowych gier, jak również nauka gry.

• Blok gier karcianych i planszowych

Organizatorem Games Roomu i wypożyczalni gier jest Fundacja Animatorów i Twórców Kultury TRACH oraz LSF "Cytadela Syriusza".

W tym bloku znajdziecie m.in, turnieje z nagrodami, pokazy nowości wydawniczych i prezentację najnowszych prototypów wielu polskich wydawców. Games Room i wypożyczalnia będą dostępne do późnych godzin nocnych! W ramach tego bloku będą miały  również miejsce spotkania z wydawcami i projektantami, a także z twórcami gier edukacyjnych.

• Blok gier komputerowych i konsolowych (esport)

Dla uczestników do dyspozycji będzie wiele sal, gdzie będą mogli pograć w najnowsze i najpopularniejsze gry elektroniczne dostępne na polskim rynku. Najlepsi będą mogli wziąć udział także w turniejach z nagrodami, gdzie sprawdzą swoje możliwości. Ponadto odbędzie się tu także szereg prezentacji najnowszych tytułów, w tym kilku premier.

• Blok LARP-ów

Podczas całego festiwalu uczestnicy będą mogli wziąć udział w grach na żywo, czyli larpach, które przypominają dramę. W ciągu całej imprezy odbędzie się kilkanaście tego typu gier. Będą tu mieć także miejsce warsztaty grania.

• Blok filmowy

W jego ramach odbędzie się szereg prelekcji i dyskusji na tematy filmowe oraz konkursy wiedzy. Ponadto planujemy nocne i dzienne maratony filmowe, podczas których odbędą się seanse filmów inspirowanych literaturą fantastyczną.

• Blok warsztatów

W ramach tego bloku przez cały czas trwania festiwalu będą odbywać się różnego rodzaju warsztaty umiejętności związane z kulturą. Będą to np.: warsztaty kaligrafii, szycia strojów, szermierki dawnej, przygotowywania makiet, tańców itp.

• Blok sceniczny

W ramach tego bloku odbędą się pokazy walk wschodnich, pokazy tańców dawnych i współczesnych, pokazy żonglerki i fire show, pokazy antyterrorystyczne oraz inne nietypowe pokazy, które znajdą zainteresowanie w oczach uczestników. Tu również będą miały miejsce występy grup muzycznych, teatralnych i kabaretów. Tu także odbędzie się cosplay, czyli pokaz strojów inspirowanych utworami fantastycznymi, wraz z odgrywaniem scen z tych utworów.

• Blok technologiczny

W ramach tego bloku będą prezentowane nowe technologie dotykające różnych dziedzin życia. Będzie on miał formę stoisk, na których będą prezentowane nowinki technologiczne, np. technologie 3d, multimedialne dioramy itd.

• Blok wystawców

Podczas Polconu będzie można skorzystać z ogromnej liczby stoisk różnych firm związanych z fantastyką. Będą na nich prezentowane najnowsze produkty z dziedziny fantastyki, jak również produkty właściwe dla danej firmy. Uczestnicy festiwalu będą mogli nabyć mnóstwo rzeczy związanych z fantastyką, zazwyczaj po promocyjnych rabatowych cenach. Będą mogli także porozmawiać z wydawcami, księgarzami itp. o rynku fantastycznym w Polsce i na świecie.

• Blok dziecięcy

W tym bloku będziemy organizować zajęcia dla dzieci, które przyszły na festiwal z osobami dorosłymi. Opiekun będzie mógł zostawić swoje dziecko pod opieką wykwalifikowanych osób, które będą się zajmować pociechami w czasie nieobecności ich rodziców. W bloku tym będą organizowane różnego rodzaju gry i zabawy edukacyjne, jak również czytanie dzieciom bajek.
POLCON jest imprezą, która ma za zadanie pokazać fantastykę jak różnorodną, ciekawą i wartościową dziedzinę współczesnej kultury. Podczas trwającego 4 dni festiwalu odbędzie się około 600 spotkań poświęconych literaturze, filmowi, sztuce, grom, muzyce, technologii i nauce. Zamierzamy zaprezentować różnorodność fantastyki, która wywodzi się z podań ludowych, mitów, legend oraz marzeń o lepszym świecie lub ekstrapolacji dotyczących przyszłości Ziemi i człowieka. Najszerszym nurtem fantastyki jest literatura, która jest także inspiracją dla twórców filmów, gier czy sztuki. Festiwal ma za zadanie zaprezentować bogactwo współczesnej fantastyki, różnorodność światów, stylów pisania oraz sposobów uczestnictwa w kulturze.

PROGRAM POLCON 2017 - TABELA (po erracie)

KATALOG POLCON 2017

PROGRAM POLCON 2017 - KSIĄŻECZKA PROGRAMOWA

WYSTAWCY I STOISKA

POLCON 2017 - E-SPORT

Informacje dodatkowe

Akredytacja jest otwarta od godziny 11:00 w czwartek i od godz. 9:00 w następne dni. Akredytacja jest czynna do godz. 21:00 i znajduje się w namiocie pod ACK „Chatka Żaka” przy ul. Radziszewskiego 16.

Szkoła noclegowa jest otwarta od godz. 13:00 w czwartek do godz. 16:00 w niedzielę.

Program w budynkach wydziałów odbywa się  w godzinach: czwartek 15:00-20:00, piątek i sobota 10:00-20:00, niedziela 10:00-16:00. W budynkach wydziałów można przebywać w godzinach: czwartek 14:00-21:00, piątek i sobota 9:00-21:00, niedziela 9:00-17:00.

Atrakcje plenerowe odbywają się do godz. 22:00.

Atrakcje w ACK „Chatka Żaka” i DS. Amor odbywają się do godz. 4 w nocy.  

Po godz. 22:00 klubem polconowym jest Klub Silence (ul. Radziszewskiego 8).

WYDARZENIA SPECJALNE

Gala nagrody im. Janusza A. Zajdla

Nagroda im. Janusza A. Zajdla jest coroczną nagrodą w dziedzinie fantastyki, przyznawaną przez miłośników fantastyki autorom najlepszych polskich utworów literackich. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: powieści i opowiadania.

Utwory nominowane do Nagrody za rok 2016:

Powieści:

Michał Cholewa „Inwit” (Warbook/Ender)

Marta Kisiel „Siła niższa” (Uroboros)

Marta Krajewska „Idź i czekaj mrozów” (Genius Creations)

Krzysztof Piskorski „Czterdzieści i cztery” (Wydawnictwo Literackie)

Radek Rak „Puste niebo” (Powergraph)

Opowiadania:

Juliusz Braun „Lo faresti per me?” (w: „Smokopolitan” 1’2016 (4))

Michał Cholewa „Bunt maszyn” (w: „Geniusze fantastyki”, Genius Creations)

Agnieszka Hałas „Panicz z Ertel-Sega” (w: „Na nocnej zmianie. Pióra Falkonu”, Fabryka Słów)

Magdalena Kucenty „Paradoks Bliźniąt” (w: „Smokopolitan” nr 3’2016 (6))

Łukasz Orbitowski, Michał Cetnarowski „Wywiad z Borutą” (Allegro, Powergraph)

Anna Szumacher „Na nocnej zmianie” (w: „Na nocnej zmianie. Pióra Falkonu”, Fabryka Słów)

Anna Szumacher „To byliśmy my” (w: „Silmaris” 2’2016)

XXXV lat "Fantastyki" na Polconie!

Czasopisma „Fantastyka” nie trzeba nikomu przedstawiać. Już od 1982 roku, kiedy to ukazał się pierwszy numer miesięcznika, redaktorzy stale zaszczepiają w nas fantastycznego bakcyla i pielęgnują miłość do tego gatunku literatury. Miło nam więc poinformować,że na Polconie 2017 odbędzie się oficjalny jubileusz czasopisma! Już teraz zapraszamy na wspominkowe spotkanie urodzinowe z Redakcją, na którym nie zabraknie szampana, tortu i wystrzałów, wystawę plakatów z historii magazynu i ciekawe panele dyskusyjne prowadzone przez redaktorów czasopisma.

Fantastyka” to pismo które odegrało milową rolę w kształtowaniu się kultury i literatury fantastycznej w Polsce, to tu debiutowali m.in Andrzej Sapkowski, Feliks W. Kres, Jacek Dukaj i wielu innych znamienitych twórców, tu w odcinkach publikowano komiks Funky Koval i Wiedźmin. W 1990 roku po zmianach ustrojowych czasopismo zyskało odświeżoną szatę, nowego wydawcę i nazwę "Nowa Fantastyka" ale wciąż było i pozostaje najważniejszym magazynem literatury fantastycznej. Redaktorem naczelnym magazynu byli. m.in. Adam Hollanek, Lech Jęczmyk, Arkadiusz Nakoniecznik, Kamil Śmiałkowski, czy Jerzy Rzymowski. Z okazji XXV-lecia czasopismo i jego twórcy zostali uhonorowani przez MKiDN medalami Gloria Artis.

PREMIERY

Premierowe spotkanie wokół pierwszej od wielu lat powieści SF Rafała Kosika "Różaniec".

Fantastyczne doznania gwarantowane dla wszystkich, a kilka świeżutkich egzemplarzy - od razu z autografem - dla najmądrzejszych!

"Warszawa przyszłości, przyszłości, która miejmy nadzieję, nigdy nie nadejdzie. Zwykły człowiek w niezwykłym świecie, wmanipulowany w wielką politykę, która i tak okazuje się nieznacząca wobec mechanizmów rządzących światem Różańca. Rafał Kosik już w Verticalu i Kameleonie pokazał siłę swojej wyobraźni. Różaniec łączy niezwykłą wizję science fiction i zajdlowską fantastykę socjologiczną z sensacyjną akcją rodem z thrillera. "

Premiera publikacji Artura Nowakowskiego "Fanzin SF: wydawcy, artyści, fandom."

Książka będzie dostępna w Księgarni Solaris. Publikacja przybliża historię i ukazuje sposoby działania klubów oraz wydawców amatorskich ruchów entuzjastów fantastyki na świecie i w Polsce, od lat trzydziestych do dziewięćdziesiątych XX wieku. Autor skupia się między innymi na przedstawieniu pracy redaktorskiej oraz ilustratorskiej miłośników SF, eksponując wartości, jakie dominowały w ich działaniach, którymi przeciwstawiali się zarówno opresji państwa, jak i oficjalnej polityce wydawniczej, hołdując wolności i niezależności twórczej. Uzupełnieniem książki jest leksykon polskich fanzinów fantastycznych.

Prezentacja najnowszej publikacji Macieja Parowskiego "Małpy Pana Boga 3. Retrospekcje".

Prapremiera publikacji miała miejsce na Festiwalu Fantastyki w Nidzicy. W Małpach – Retrospekcjach opisuje Parowski przemiany sztuki wyobraźni w ciągu ostatnich czterech dekad. Z wnikliwością krytyka i nostalgią uczestnika przedstawia dokonania oraz losy formacji związanej z tygodnikiem studenckim "Politechnik" i miesięcznikiem "Fantastyka".

Dorobek i strategie pisarzy we wczesnym PRL ogląda przez pryzmat dokonań dwu fal nowej SF – po 1981 i po 1989 roku. W esejach i rozmowach, na setkach zdjęć, spotykają się tu miłośnicy i literaci, filmowcy i twórcy komiksów oraz nowych mediów. Książkę zamyka rozdział "Czytać czy pisać?" – próba "alchemii słowa dla fantastów" – oraz przegląd filmowych nowości z lat 2013–2016."

Polecamy również zapoznanie się z fragmentem książki.

Książka będzie dostępna na stoisku Księgarni Solaris.

Janusz A. Zajdel "JA Zajdel" - zapowiedź premierowa

Bardzo gorąco zapraszamy na spotkanie wokół, ukazującej się jesienią nakładem Związku Stowarzyszeń Fandom Polski przy wsparciu MKiDN, antologii poezji Janusza Zajdla.

U niewielu polskich pisarzy widać takie połączenie "science" i "arts" jak w przypadku Janusza A. Zajdla. Jako przedstawiciel nauk ścisłych, a zarazem pisarz literatury głęboko osadzonej nie tylko w naukach ścisłych, ale też w socjologii i filozofii, odsłania jeszcze jedną stronę swojej natury – poety. Wydaje się to zaskakujące, że autor znany ze swej estymy dla nauk ścisłych, czego dawał wyraz w rozlicznych wywiadach, sięgał po formę literacką, pozwalającą wyrazić najskrytsze myśli. Może o to właśnie chodzi, aby ujawnić i opisać najdelikatniejsze wrażenia ze swego życia.

Po wielu latach Jadwiga Zajdel postanowiła wyrazić zgodę na publikację wierszy swojego męża, do tej pory w zasadzie nieznanych. Jako spadkobierczyni spuścizny męża kreowała przez lata jego wizerunek literacki i medialny. Decyzja o publikacji pozwala na swoiste „postawienie kropki nad i”, dopełnienie wizerunku, legendy literackiej, która przesłoniła życie twórcy i jego działalność naukową.

Osoba pisarza przyciągała i przyciąga uwagę publiczności, wywołując odruchy sympatii lub antypatii, a przy tym budując swoisty stereotyp, składający się z obiegowych sądów i emocjonalnych odczuć. Zajdel prowadził intensywne życie zawodowe, społeczne i literackie, co prowadzi do budowania jego obrazu, jako człowieka i twórcy osadzonego w określonym środowisku. Przyczyniło się to też do postrzegania jego twórczości przez pryzmat czasów, w jakich przyszło mu żyć, stąd dominują analizy postrzegające jego pisarstwo, jako zaangażowane społecznie, z upodobaniem eksplorujące dziedziny dystopii światów totalitarnych. Wydaje się jednak, że takie spojrzenie jest niewystarczające ­ jak pisał profesor Antoni Smuszkiewicz „zbyt lekkie, zbyt szybkie”. Publikacja wierszy pisarza może to zmienić, ujawni bowiem ogląd myśli artysty, ból człowieka cierpiącego i fizyka wierzącego w Boga oraz miłość.

ŁAMIGNAT STRASZLIWY. Kajko i Kokosz - Nowe przygody. Spotkanie premierowe na Polconie2017

Serdecznie zapraszamy na spotkanie ze scenarzystą Maciejem Kurem (Lil i Put), który z finezją i polotem odkrywa przed nami świat dwóch niezłomnych wojów Mirmiła, a także ze Sławomirem Kiełbusem (Zaczarowana Altana, Gwidon) i Piotrem Bednarczykiem (Lil i Put) – odpowiedzialnymi za graficzną wizję niegdysiejszego klasyka polskiego komiksu. "Łamignat straszliwy" trafi do księgarń 17 sierpnia.

Kajko i Kokosz Janusza Christy to jedna z najpopularniejszych polskich serii komiksowych. Kolejne pokolenia czytelników zachwycają się przygodami dwóch dzielnych słowiańskich wojów. Pełna kolorowa edycja oryginalnego cyklu składa się z 20 tomów. Kontynuacji kultowej serii podjęli się – w swoim stylu, ale z wielkim szacunkiem dla ducha oryginału – znani polscy scenarzyści i rysownicy: Piotr Bednarczyk, Sławomir Kiełbus, Maciej Kur oraz Tomasz Samojlik.

W nowych komiksach z Mirmiłowa powracają starzy bohaterowie – rozbójnik Łamignat i jego ukochana żona Jaga, fajtłapowaci Zbójcerze na czele z Hegemonem, niesforny smok Miluś, desperujący Mirmił i jego rubaszny brat Wojmił, a także sami tytułowi bohaterowie. Czytelnicy znajdą w nowych przygodach Kajka i Kokosza wszystko to, za co kochali oryginalną serię – przygody, czary, bijatyki, humor sytuacyjny i słowny.

Martyna Raduchowska "Szamanka od umarlaków". Prapremiera na Polconie!

W sobotnie południe zapraszamy na spotkanie wokół nowego wydania popularnej powieści fantasy Martyny Raduchowskiej!

Ida Brzezińska urodziła się w magicznej rodzinie. Sama posiada zdolność porozumiewania się z duchami zmarłych, jednak wcale nie jest z tego powodu zachwycona… Kto by pomyślał, że potomkini wielkiego rodu czarodziejów, wróżbitów i telepatów zbuntuje się wobec rodzinnej tradycji… Ida Brzezińska ma osiemnaście lat i uważa magię za stek bzdur. Jak sama twierdzi, taka z niej czarownica, jak z koziego zadka waltornia. Jedyne, o czym Ida marzy, to spokojne życie młodej dziewczyny: wymarzone studia psychologiczne na Uniwersytecie Wrocławskim, mieszkanie w akademiku, poznawanie świata… Niestety przeszkadzają jej w tym pojawiające się ni stąd ni zowąd trupy. Widzenie zmarłych i przewidywanie śmierci ludzi żyjących to magiczny dar, długo poszukiwany przez rodziców Idy. Nie jest łatwo być medium… a dodatkowo Ida ma prawdziwego Pecha!

POLCONOWE ATRAKCJE

Cantina Projekt na Polconie!

Cantina Projekt to interaktywna diorama najbardziej znanego baru w historii kina SF! Została stworzona przez członków Polonia Minor Squad i ich przyjaciół.

Przyjdź, obejrzyj repliki masek oraz kostiumów mieszkańców najdalszych zakamarków galaktyki.

Sprawdź sam, kto strzelił pierwszy!

Polconowy Konkurs Cosplay

Zgłoś swoją postać, zaprezentuj ją i wygrywaj nagrody!

Cosplay polega na jak najdokładniejszym odwzorowaniu danej postaci, często nie tylko w stroju, ale także w sposobie poruszania się czy tonie głosu.

Zaprezentuj stroje, odegraj scenki, wzorowane na sytuacjach z mangi, filmu, gry...

REGULAMIN KONKURSU i FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Fantastyczny Konkurs Talentów

Jeśli posiadasz jakiś szczególny talent, nie chowaj go w domu! Zaprezentuj go na Fantastycznym Konkursie Talentów! Do wygrania super nagrody oraz - dla finalistów - możliwość zaprezentowania się przed wielką publicznością na scenie Polconu! Nie zwlekaj, wypełnij formularz!

Konkurs jest adresowany do uczestników Festiwalu Fantastyki Polcon 2017 zainteresowanych różnymi formami aktywności kulturalnej i ruchowej.

REGULAMIN KONKURSU i FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Smocza osada na Polconie!

“Smocza Osada" jest projektem stworzonym dla ludzi, którzy pragną doświadczyć silnych emocji, bliskich relacji z uczestnikami oraz zatopić się świecie Wojowników Mojry - nowego uniwersum, tworzonego przez lubelskich animatorów. Wioska zamieszkiwana będzie przez magiczne istoty oraz ludzi wędrujących, którzy w czasie podróży postarają się zrozumieć swoje przeznaczenie.

Wewnątrz Osady uczestnicy będą mieli styczność z tajemniczą i zaskakującą fabułą, wzbogaconą pokazami artystycznymi. Zawarte będą w niej elementy LARPa osadzonego w świecie fantasy oraz grywalizacji opartej na pokonywaniu wyzwań.

Obóz Górskiej Straży na Polconie!

Ród Dębowego Liścia wspólnie z sojusznikami , działając w ramach Łódzkiego Sojuszu Odtwórców Wczesnego Średniowiecza spróbuje odtworzyć dla uczestników Polconu realia historyczne świata wykreowanego w cyklu "Opowieści z meekhańskiego pogranicza" autorstwa Roberta M. Wegnera.

Grupa stawia sobie za cel zgłębianie wiedzy historii, nieustanne doskonalenie umiejętności właściwych przodkom oraz przekazywanie i propagowanie wiedzy o początkach Państwa, zwyczajach, wierzeniach, kulturze materialnej i niematerialnej Słowian.

Do obozu Górskiej Straży zapraszamy na pokazy gier, zabaw i walk, a także na nietypowe spotkanie z Robertem M. Wegnerem.

TrekSfera na Polconie!

Jubileuszowy dziesiąty zlot fanów i fanek uniwersum Star Trek - czyli TrekSfera - odbędzie się w tym roku w ramach XXXII Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki Polcon 2017!

TrekSfera odbywa się w ramach konwentu Polcon! Wejściówka na Polcon zapewnia wstęp na TrekSferę i bezpłatne uczestnictwo we wszystkich trekowych atrakcjach.

Warsztaty Zapachowe Sabbath of Senses na Polconie!

Zapraszamy na fantastyczną, zmysłową podróż do Krainy Zapachu. Wyjątkowe warsztaty poprowadzi Klaudia Heintze - ekspert w dziedzinie perfumiarstwa i krytyk perfumeryjny. Autorka bloga Sabbath of Senses. Promotorka działań zmierzających do uznania perfumiarstwa za dziedzinę sztuki.

Tematyka warsztatów:

 • A. Metody pozyskiwania esencji perfumeryjnych czyli czym różni się attar od absolutu i czemu jedna paczula trąci piwnicą, a inna nie
 • B. Analiza kategorii perfumeryjnych z przykładami czyli o to jest szypr i czemu to wcale nie jest trudne.
 • C. Fakty i mity dotyczące perfum - część, która sprawi, że nigdy już nie dacie nabić się w butelkę perfum
 • D. Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o perfumach ale wstydziliście się zapytać

Liczba miejsc na warsztatach ograniczona - w celu zagwarantowania miejsca prosimy o rezerwację mailową program@polcon2017.pl

Wioska Fanowska - Polcon 2017

Zapraszamy Was do polconowej przestrzeni dedykowanej fandomowi. W tym roku spotkamy się na świeżym powietrzu, w otoczeniu pięknego parku znajdującego się na terenie kampusu Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Chcielibyśmy aby każda z inicjatyw zaprezentowała siebie i to co może zaoferować. Idea, która przyświeca tegorocznej Wiosce Fanowskiej to tylko jedno słowo - Integracja. Zapraszamy więc zarowno do udziału w panelach w towarzyszącym bloku fandomowym, jak i zabrania ze sobą gitar, skakanek czy nawet lam (znajdziemy dla nich trochę wody).

Wzorując się na Fan Village z zagranicznych konwentów chcielibyśmy stworzyć strefę przyjacielską, luźną, towarzyską, a przede wszystkim promującą rozwój i działania szeroko pojętej kultury fantastycznej. Poza przestrzenią do promowania rozmaitych inicjatyw znajdziecie tu też miejsce chilloutu przy muzyce, a także będziecie mogli poznać historię i nowinki z fandomowej sceny.

Każda z inicjatyw otrzyma miejsce w namiocie na terenie Wioski. która znajdować się będzie obok Chatki Żaka i Sceny Polconu, miejsc przy których na konwentowiczów czekać będzie jedzenie i napoje (także te wyskokowe)... Na stoiskach będzie można prowadzić sprzedaż wejściówek oraz gadżetów związanych z promowanymi inicjatywami (koszulki z logo, kubki, złote cebule, itp)

Ilość miejsc ograniczona. Więcej informacji i zgłoszenia paulina.mikolajczyk@polcon2017.pl

Gry bitewne

Gry bitewne to hobby z pogranicza strategicznych gier planszowych i modelarstwa. Planszą do gry są blaty zastawione makietami budynków, gór i innych elementów terenu, rolę żetonów pełnią zaś figurki. Wielką frajdą jest zarówno malowanie figurek, makiet jak i gra. Niezliczona jest liczba konwencji i gier, od typowo historycznych (Flames of War, Ogniem i Mieczem), przez fantasy (Warhammer, 9th Age, Frostgrave), Science Fiction (Infinity, Warhammer 40.000), przez rozmaite crossovery, steampunki, pulpy.

W trakcie Polconu odbędzie się dużo bitewnych i figurkowych atrakcji: pokazy bitewniaków - zarówno tych znanych i lubianych dużych wydawców jak i wiele mniej znanych produkcji mniejszych firm czy wręcz projektów fanowskich. Dla początkujących fanów równie liczne nauki grania oraz przez cały Polcon warsztaty malowania i rzeźbienia figurek.

 • 9th Age - fanowska, nieoficjalna kontynuacja Warhammera Fantasy Battle
 • Afterglow– - skirmiszowe potyczki w postapokaliptycznym świecie firmy White Tree.
 • Age of Sigmar - nowa odsłona Warhammera, nowy świat, nowe modele, klasyka gier bitewnych fantasy w całkiem nowym wydaniu.
 • Dust 1947 - rozgrywki pokazowe osadzone w alternatywnej rzeczywistości II Wojny Światowej
 • Infinity - cieszący się wielką popularnością system hiszpańskiej firmy Corvus Belli, starcia na pograniczu cyberpunka i mangi
 • Flames of War - II Wojna Światowa w skali 15mm
 • Ogniem i Mieczem - XVII w., polska szlachecka stoi w ogniu, Turcy, Szwedzi, Moskale - skala 15mm - odnosząca sukcesy na świecie gra polskiej firmy Wargamer.
 • Tanks - szybka i prosta gra w czołgi w skali 15 mm, wystarczy dosłownie pojedyńcza pantera aby dobrze się bawić
 • Warhammer 40.000 - w 40 milenium jest tylko wojna, mroczna przyszłość świata w wizji Games Workshopu, w której Legiony Space Marines toczą niekończącą się wojnę z Obcymi a Inkwizycja tropi wewnętrznego wroga czcicieli chaosu. Gotycka Science Fiction w bitewnej odsłonie
 • World War One– świeżutki system z Green miniatures, pierwsza wojna światowa w skali 1/72.
 • Void in the Shadow - walka statków kosmicznych wydawnictwa Assault Publishing
 • X-Wing - gra pomiędzy planszówkami a bitewniakami, starcia statków kosmicznych w tym kultowych X-Wingów czy Tie Fighterów z uniwersum Gwiezdnych Wojen. (Zapraszamy na turniej )

Turniej X-wing na Polconie!

Cytadela Syriusza razem z rzeszowskim sklepem GameKeeper zapraszają na turniej gry figurkowej X-Wing rangi Store Championship

Termin - 26.08.2017

Miejsce - Polcon 2017

Limit - 20 graczy

Liczba rund - 4 + TOP4

Zasady:

- gramy zgodnie z oficjalnymi zasadami turniejowymi (link) oraz ostatnim faq

- do gry dopuszcza się wszystkie statki oficjalnie wydane w Polsce do dnia turnieju

- karty powinny być czytelne

- eskadry - 100pkt

Wpisowe - akredytacja zgodnie z cennikiem konwentu Polcon 2017

Nagrody - zestaw turniejowy specjalnie przygotowany na mistrzostwa sklepów 2017

Rozkład:

9:30 - 10:00 - Zapisy

10:00 - I runda

11:30 - II runda

13:00 - przerwa

14:00 - III runda

15:30 - IV runda

17:00 - wyniki oraz nagrody dla graczy spoza top4

:15 - TOP4

18:40 - FINAŁ

Chętni proszeni są o potwierdzenie obecności na adres: lubiezielonekredki@gmail.com

Baza Renegatów i Nocarzy - TOR TAKTYCZNY na Polconie2017

Wkrocz do świata opisanego przez Magdalenę Kozak w sadze o Vesperze: świata pełnego wybuchów, strzałów, ran, krzyków i krwi… Zmierz się z torem taktycznym, gdzie czekają na ciebie niebezpieczeństwa, uratuj zranionego Brata Krwi i spróbuj przy tym wszystkim wyjść z tego cało.

Po raz pierwszy zaprezentowaliśmy tor na tegorocznym Comic-Conie, gdzie zrobił furorę, zbierając setki chętnych do stawienia czoła wyzwaniom. Wśród fantastów nie brakuje miłośników adrenaliny, a to jest idealne dla nich miejsce.

Na chętnych czeka wstępny kurs obsługi stazy taktycznej i zapoznanie z warunkami toru.

Tor taktyczny będzie otwarty w:

 • - Piątek w godzinach 16:00-20:00
 • - Sobota w godzinach 10:00-12:00, 13:00-16:00 oraz 17:00-19:00
 • - Niedziela w godzinach 10:00-12:00

Dodatkowo spotkaj się z wyjątkowymi braćmi, pogadaj o książkach i baw się dobrze!

Pokaz Mody Gotyckiej na Polconie2017

Ideą przewodnią pokazu są klechty polskie z legend i bestiariusza słowiańskiego. Można będzie ujrzeć babę jagę, strzygi, południce, topielice oraz różne stylizowane stroje słowiańskie.

Projektantka kolekcji: Barbara Dumańska.

Strefa Wysokich Lotów

Zapraszamy na warsztaty trampolinowe z naszymi trenerami. Każdy będzie mógł poskakać i nauczyć się czegoś nowego. Będzie można również spróbować swoich sił w parkour, czyli sztuce jak najszybszego i najbezpieczniejszego poruszania się z punktu A do punktu B.

Kiedy można przyjść na warsztaty parkour? W sobotę od 14:00 do 15:00 (dzieci do lat 14) - od 15:30 do 17:00 (14+)

Zapraszamy również wszystkich na godzinę 18:00, odbędzie się wtedy pokaz umiejętności naszych Trenerów.

Altergroup Poland i Goście - pokaz mody alternatywnej i nietypowej

Kilku projektantów, kilkanaście modelek i modeli, kilkadziesiąt kreacji prezentujących różne nurty od gotyku, przez pin up, po urban fashion.

Przyjdźcie zobaczyć to czego nie zobaczycie w sieciówkach. To dla Was tworzymy nietypowe rzeczy.

- Black Batcave

- Emerald Queen

- Gedeon

- Grimstore/Maginarium

- Tirith

- Vintage Imperial

Słowiański Gród w Wólce Bieleckiej

Powstał wiosną 2004 roku z inicjatywy pasjonatów historii (wczesnym średniowieczem) i przy współpracy grup rekonstrukcyjnych oraz zapalonej do działania młodzieży z Lubelszczyzny i powiatu łęczyńskiego. Jest położony w Wólce Bieleckiej. Jest to replika wczesnośredniowiecznego grodu w naturalnych rozmiarach. Na terenie ośrodka powstało 'żywe muzeum', które w sezonie od wiosny do jesieni przyciąga turystów z Polski, a także z zagranicy. Grodzisko zawiera wszystkie elementy charakterystyczne dla tego dzieła obronnego o umocnieniach ziemno-drewnianych (przykopa, wały, fosa, palisada, ostrokół, "płot polski", bramy: tunelowa, zatokowa, wieżowa). W grodzie właściwym - obiekt kultowy z posągiem Świętowita (wzorowany na arkońskim). Przed grodem - rekonstrukcje półziemianek, studnia zrębowa, budynek muzeum, meble, obrazy, drzeworyty. Przy podgrodziu - obiekt kultowy z kurhanem, kręgami kamiennymi i drewnianymi, kącina oraz kultowa wierzba. Gród pierścieniowy na wodzie (wewnątrz rzeźby bóstw słowiańskich) i półwysep wiedźmy (szałas zielarki, krąg kamienny). Oferujemy pokazy walki, uzbrojenia, tańca, strzelanie z łuku, ognisko, lepienie z gliny, pisanie gęsim piórem, tkanie krajek, drzeworyt, krzemieniarstwo, plac zabaw, warsztat kuglarski. Na życzenie - rekonstrukcja i degustacja kuchni wczesnośredniowiecznej (potrawy z produktów ekologicznych Lubelszczyzny). Cyklicznie odbywają się 'Spotkania z Historią' (widowisko plenerowe, pokazy, warsztaty, ceremonie, obrzędy, wróżby).

Na festiwalu będzie można zobaczyć wioskę słowiańską, a także nauczyć się wielu cennych umiejętności dawnych Słowian.

Czytelnia mang i herbaciarnia na Polconie2017

Biblioteka Mangowa to projekt skierowany do miłośników komiksów orientalnych, a tworzony przez Universal Shop przy współpracy z Sekcją Czytelniczą Drugiej Ery. Zbiory posiadają kilkaset pozycji i będą udostępniane przez cały czas trwania Polconu.

Czytelni towarzyszyć będzie Herbaciarnia. Azja to kontynent wielu smaków i aromatów. Jednym z nich jest herbata i to właśnie ją będzie można spróbować tuż obok czytelni mangowej - kilknanaście rodzajów herbat, od białej do czerwonej przez żółte i zielone, wieloletnia tradycja herbaciana z nutką nowoczesnego podejścia i krótkie prezentacje o historii i rodzajach herbaty.

BLOK SCENICZNY

Wes Madiko na Polconie!

Wes Madiko (ur. 15 stycznia 1964 w Motaba w Kamerunie) – muzyk pochodzenia afrykańskiego, twórca muzyki etnicznej i world music. Muzyką interesował się od dzieciństwa. Rozpoczął już jako siedmiolatek, gdy jego dziadek zaczął uczyć go gry na popularnym afrykańskim instrumencie. W połowie lat 90. przeniósł się ze swoją dziewczyną do Francji, gdzie razem z producentem i muzykiem Michelem Sanchezem, związanym z zespołem Deep Forest, nagrał pierwszą płytę "Welenga" wydaną w czerwcu 1996 roku. Płyta ta, a zwłaszcza utwory "Alane" i "Awa Awa", niejednokrotnie zdobywały listy przebojów. Wes znany jest także zachodniej publiczności z utworu "In Youpendi", któa znalazła się na ścieżce dźwiękowej filmu Król Lew II. W 2000 roku nagrał płytę "Sinami: Memory". W roku 2010 wydana została ostatnia płyta "Melowe", nagrana we współpracy z kompozytorem muzyki elektronicznej Paulem Kwitkiem.

6 Billion Mirrors na Polconie!

6BM - formacja z Lublina, powstała w 2015 roku. Style muzyczne, w jakich oscyluje muzyka kapeli, to: Electrock, Synth i Nu-metal. Teksty zespołu poruszają problemy życia codziennego, jak też filozoficzne przemyślenia na temat wszechświata i kondycji człowieczeństwa. Są prawdopodobnie jedyną kapelą rockową w Lublinie, w której składzie nie ma gitarzysty.

Skład:

Łukasz Furman - wokal i okazjonalnie pogo

Daniel Cajzer - efektowny bas

Kamil Zgondek - klawisze i vixa

Kamil Majewski - bębny.

Ethnopolia na Polconie!

Artyści, którzy odtwarzają etniczną muzykę łącząc wiele zdobyczy kulturalnych z całego świata. Organizują zarówno występy muzyczne jak i etniczne jam session, gdzie słuchacz pod wpływem muzyki wkracza w świat dawnych plemion.

 

Mateusz Kieras - Didgeridoo, drumla, bębny, kalimba

Barbara Księska - wokal, flet

Monika Kukieła - skrzypce, drumla, kalimba, flet

Paweł Mazur - skrzypce

Iluzjonista na Polconie!

Michał Zaorski jest iluzjonistą w nowoczesnym stylu. Pokazy w jego wykonaniu są pełne humoru i interakcji z widzami. Podczas magicznego show będziecie mieli okazję doświadczyć wielu niemożliwych rzeczy, których z pewnością nie widzieliście jeszcze na żywo.

Michał uważa, że w towarzystwie śmiechu może również występować odrobina strachu... Przekonamy się?

Lia Fáil na Polconie!

Formacja Lia Fáil powstała w 2008 roku jako tradycyjny zespół folkowy, jednak w raz z ewolucją instrumentarium i składu osobowego, udało się wypracować własne, rozpoznawalne brzmienie, będące fuzją wielu gatunków. Debiutancka EPka Lia Fáil, pt. "Banshee", trafiła w tym samym roku do zestawienia albumów wyróżnionych największej amerykańskiej rozgłośni celtyckiej - Celtic Radio. Jest to dla zespołu podwójne wyróżnienie, ponieważ po raz pierwszy redakcja przyznała je wydawnictwu, nie będącemu pełnowymiarową płytą długogrającą (LP). W I edycji Skoda Auto Muzyka, pomimo dołączenia zaledwie na tydzień przed zakończeniem głosowania, udało się grupie wejść do półfinałów oraz uzyskać status „Zespołu tygodnia”.

Obecnie utwory grupy goszczą zarówno w rozgłośniach internetowych, m.in. celticradio.net, celtica.fm, Radio Aspekt, jak też naziemnych. Były grane m.in. w Trójce, Radio Lublin, Centrum.fm, Radio Afera, Radio Dla Ciebie. Lia Fáil jest też gospodarzem muzycznym festiwalu Celtic Fire Days, odbywającego się w ruinach bychawskiego zamku.

Skład zespołu:

Anna Bielecka: kompozycje, pianino, flety, wokal

Aleksandra Drążkowska-Kutrzepa: skrzypce

Michał Lewartowicz: gitara akustyczna, gitara elektryczna

Jarosław Żarnowski: gitara basowa

Stanisław Siedlaczek: perkusja

Odpust Zupełny na Polconie 2017!

Grupa aranżuje melodie w stylu bliskiemu muzyce folkowej czy ludowej, celowo nie podążając nurtem wierności kanonom i stylistyce wykonawstwa historycznego.

Na repertuar składają się średniowieczne dworskie pieśni i tańce trubadurów i truwerów: patetyczne i satyryczne oraz piosenki biesiadne i frywolne. Pieśni te wykonywano i tworzono niegdyś dla zabawy rycerzy i dworu, a ich treść zawierała nawiązania do historii miłosnych i obyczajowych, a także odniesienia do różnorakich bitew, wypraw krzyżowych i innych pamiętnych zdarzeń historycznych. Drugim wątkiem muzycznym rozwijanym przez zespół są pieśni wędrownych muzykantów i grajków skomorochów (dawnych ruskich muzykantów) czy rybałtów, którzy zabawiali ludzi na jarmarkach, weselach i pogrzebach i odpustach.

Zespół wykonuje głównie utwory polskie oraz włoskie, francuskie i angielskie. Towarzyszy także zespołowi tańca dawnego wykonując dworskie tańce średniowieczne i renesansowe.

On i On na Polconie!

Zespół powstał na początku roku 2012, a doświadczenie jego członków płynie z wielu lat pracy we wspólnym kabarecie i wielu zespołach muzycznych. Duet inspiruje się twórczością znanych światowych komików m.in. grup: "Flight of the Conchords", "Frisky & Mannish" a także muzyków takich jak: Jon Lajoie czy Rodney Carrington.

Piosenki "On i On" to słodko-gorzki mix utworów, które pobudzają brzuchy i gardła do śmiechu, a zwoje mózgowe - do myślenia.

Projekt Transilvia na Polconie!

Projekt Transilvia tworzą cztery przedstawicielki płci pięknej. Konfrontując instrumenty klasyczne - dwa pianina i dwie wiolonczele - z elektroniką i niebanalnym, urzekającym głosem wokalistki, stworzyły własny styl Black Art Wave, który stanowi zespolenie szerokiej gamy gatunków muzycznych. Stale zapraszają na scenę innych artystów, co czyni każdy z koncertów prawdziwym rarytasem. Od niedawna współpracują z niestandardowym muzykiem – basistą industria l-rockowego zespołu Bremenn.

TEATR PANOPTICUM na Polconie!

TEATR PANOPTICUM Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie prowadzi działalność artystyczną i edukacyjną od 1985 r. Skupia głównie młodzież licealną ale także gimnazjalną i studencką. Setki młodych ludzi zdobywało tu swoje pierwsze doświadczenia teatralne i poznawało warsztat sceniczny, a wielu z nich zostało zawodowymi aktorami i reżyserami znanymi z telewizyjnego ekranu, filmu oraz polskich scen teatralnych. Niektórzy robią kariery zagraniczne, toteż nie bez powodu Panopticum bywa nazywane „kuźnią młodych talentów”.

Teatr jest laureatem wielu ważnych krajowych i międzynarodowych nagród, wielokrotnie występował w Niemczech i Finlandii, uczestniczył w międzynarodowych projektach teatralnych w Londynie i Ankarze. O Panopticum powstało kilka reportaży telewizyjnych i film dokumentalny TVP 1 Szef , którego bohaterem jest założyciel, kierownik artystyczny i opiekun zespołu nieprzerwanie już od 31 lat. Z teatrem od 9 lat współpracuje Piotr Tesarowicz. twórca muzyki i aranżacji wokalnych do niemal wszystkich spektakli teatralnych Panopticum.

Ursa na Polconie!

Ursa to powstała w 2017 roku grupa muzyków inspirujących się muzyką dawną - szeroko pojęty folk, od zmarzliny Syberii aż po zieloną Irlandię. Ich autorskie utwory oparte są na kulturze ludowej/dawnej. Grają na ludowych instrumentach, m. in. bułgarskiej diura gaida.

By tradycyjną muzykę zapamiętały nie tylko gwiazdy na niebie.