Polcon to aule fantastycznych prelekcji, wykładów, paneli, dyskusji i konkursów!
Scena pełna pokazów, warsztatów i koncertów!
Okazja do spotkania niesamowitych gości i realizacji pamiątkowych zdjęć!
Udział w prestiżowej Gali i możliwość głosowania na nagrodę im. Janusza A. Zajdla!
Stoiska wystawców branżowych i sklepiki z  fantastycznymi akcesoriami!
Fantastyczne wioski fanowskie i budki z jedzeniem!
Fantastycznie wyposażony Games Room dla fanów gier planszowych!
Bloki gier elektronicznych i tych bez prądu!

Polcon to fantastyczne juwenalia, podczas których całe miasteczko akademickie zostaje oddane pod władanie fantastom!

Poszczególne punkty programu uporządkowane są w następujących blokach:

• Blok spotkań autorskich

W ramach tego bloku odbędą się spotkania ze znanymi twórcami, szczególnie twórcami literatury fantastycznej. Ponadto każdy z nich poprowadzi prelekcję lub weźmie udział w dyskusji. W ramach tego bloku będą miały miejsce również spotkania z redakcjami pism branżowych.

• Blok dyskusji i prelekcji popularnonaukowych

Zaproszeni goście – specjaliści z różnych dziedzin kultury i nauki, wywodzący się także ze środowisk akademickich, podzielą się z uczestnikami swoją wiedzą i zachęcą do własnych poszukiwań. Tu również będą mieć miejsce spotkania o literaturze i filmie fantastycznym, jak również różnego rodzaju warsztaty mające na celu podniesienie poziomu twórczości uczestników, którzy wezmą w nich udział, oraz ułatwienie debiutu.

• Blok gier fabularnych

Osoby profesjonalnie zajmujące się grami fabularnymi podzielą się z uczestnikami swym wieloletnim doświadczeniem poprzez prelekcje, dyskusje i warsztaty. Odbędą się tu spotkania z twórcami i wydawcami gier, warsztaty grania. Ponadto będzie można także zagrać w wiele gier fabularnych przez cały czas trwania festiwalu.

• Blok konkursów dotyczących wiedzy o różnych aspektach fantastyki

Osoby, które uznają się za znawców w różnych dziedzinach wiedzy o fantastyce zmierzą się, by wyłonić najlepszych specjalistów, posiadających największą wiedzę. Otrzymają oni nagrody rzeczowe w nagrodę za zaprezentowany poziom.

• Blok sztuki fantastycznej

Podczas festiwalu zostaną zaprezentowane prace plastyczne związane z fantastyką: malarstwo, rysunek, grafika – powstałe do książek, komiksów i gier. Ponadto będzie można obejrzeć zaprezentowane modele maszyn i istot wywodzących się z najbardziej popularnych światów fantasy i science fiction.

• Blok kultury japońskiej, mangi i anime

Współczesna kultura japońska posiada wielu zapalonych zwolenników w Polsce. Na Polconie będą oni mogli wziąć udział w dyskusjach, prelekcjach, konkursach z nagrodami o tematyce japońskiej, zaprezentować stroje z najpopularniejszych mang i anime, posłuchać muzyki i filmów z Kraju Kwitnącej Wyspy.

• Blok komiksowy

Znajdą się tu prelekcje, konkursy z nagrodami, dyskusje, spotkania z autorami komiksów i wydawcami. Będzie tu można także wziąć udział w warsztatach graficznych z naciskiem na twórczość komiksową.

• Blok gier bitewnych

W tym bloku będą miały miejsce turnieje najpopularniejszych figurkowych gier bitewnych, w których wezmą udział najlepsi gracze z całego kraju oraz gracze z Lublina i województwa. Dla najlepszych przewidujemy nagrody rzeczowe. Ponadto w tym bloku znajdą się pokazy nowych gier, jak również nauka gry.

• Blok gier karcianych i planszowych

Znajdą się tu turnieje gier planszowych i karcianych, w których będzie można wygrać nagrody rzeczowe. Ponadto będzie można wziąć udział w pokazach nowych gier, jak również zagrać w kilkaset różnych tytułów w games roomie otwartym dla uczestników 24 godziny na dobę. Tytuły te będą obejmować nowości, najlepsze produkcje, najciekawsze propozycje, jak również prototypy, które jeszcze nie ukazały się na rynku. W ramach tego bloku będą miały również miejsce spotkania z wydawcami i twórcami gier edukacyjnych.

• Blok gier komputerowych i konsolowych (esport)

Dla uczestników do dyspozycji będzie wiele sal, gdzie będą mogli pograć w najnowsze i najpopularniejsze gry elektroniczne dostępne na polskim rynku. Najlepsi będą mogli wziąć udział także w turniejach z nagrodami, gdzie sprawdzą swoje możliwości. Ponadto odbędzie się tu także szereg prezentacji najnowszych tytułów, w tym kilku premier.

• Blok LARP-ów

Podczas całego festiwalu uczestnicy będą mogli wziąć udział w grach na żywo, czyli larpach, które przypominają dramę. W ciągu całej imprezy odbędzie się kilkanaście tego typu gier. Będą tu mieć także miejsce warsztaty grania.

• Blok filmowy

W jego ramach odbędzie się szereg prelekcji i dyskusji na tematy filmowe oraz konkursy wiedzy. Ponadto planujemy nocne i dzienne maratony filmowe, podczas których odbędą się seanse filmów inspirowanych literaturą fantastyczną.

• Blok warsztatów

W ramach tego bloku przez cały czas trwania festiwalu będą odbywać się różnego rodzaju warsztaty umiejętności związane z kulturą. Będą to np.: warsztaty kaligrafii, szycia strojów, szermierki dawnej, przygotowywania makiet, tańców itp.

• Blok sceniczny

W ramach tego bloku odbędą się pokazy walk wschodnich, pokazy tańców dawnych i współczesnych, pokazy żonglerki i fire show, pokazy antyterrorystyczne oraz inne nietypowe pokazy, które znajdą zainteresowanie w oczach uczestników. Tu również będą miały miejsce występy grup muzycznych, teatralnych i kabaretów. Tu także odbędzie się cosplay, czyli pokaz strojów inspirowanych utworami fantastycznymi, wraz z odgrywaniem scen z tych utworów.

• Blok technologiczny

W ramach tego bloku będą prezentowane nowe technologie dotykające różnych dziedzin życia. Będzie on miał formę stoisk, na których będą prezentowane nowinki technologiczne, np. technologie 3d, multimedialne dioramy itd.

• Blok wystawców

Podczas Polconu będzie można skorzystać z ogromnej liczby stoisk różnych firm związanych z fantastyką. Będą na nich prezentowane najnowsze produkty z dziedziny fantastyki, jak również produkty właściwe dla danej firmy. Uczestnicy festiwalu będą mogli nabyć mnóstwo rzeczy związanych z fantastyką, zazwyczaj po promocyjnych rabatowych cenach. Będą mogli także porozmawiać z wydawcami, księgarzami itp. o rynku fantastycznym w Polsce i na świecie.

• Blok dziecięcy

W tym bloku będziemy organizować zajęcia dla dzieci, które przyszły na festiwal z osobami dorosłymi. Opiekun będzie mógł zostawić swoje dziecko pod opieką wykwalifikowanych osób, które będą się zajmować pociechami w czasie nieobecności ich rodziców. W bloku tym będą organizowane różnego rodzaju gry i zabawy edukacyjne, jak również czytanie dzieciom bajek.
POLCON jest imprezą, która ma za zadanie pokazać fantastykę jak różnorodną, ciekawą i wartościową dziedzinę współczesnej kultury. Podczas trwającego 4 dni festiwalu odbędzie się około 600 spotkań poświęconych literaturze, filmowi, sztuce, grom, muzyce, technologii i nauce. Zamierzamy zaprezentować różnorodność fantastyki, która wywodzi się z podań ludowych, mitów, legend oraz marzeń o lepszym świecie lub ekstrapolacji dotyczących przyszłości Ziemi i człowieka. Najszerszym nurtem fantastyki jest literatura, która jest także inspiracją dla twórców filmów, gier czy sztuki. Festiwal ma za zadanie zaprezentować bogactwo współczesnej fantastyki, różnorodność światów, stylów pisania oraz sposobów uczestnictwa w kulturze.