GOŚĆ HONOROWY

KATEGORIA: TWÓRCA

Anna Kańtoch ukończyła orientalistykę (specjalność: arabistyka) na Uniwersytecie Jagiellońskim. Należy do Śląskiego Klubu Fantastyki. Debiutowała w kwietniu 2004 opowiadaniem Diabeł na wieży opublikowanym w czasopiśmie „Science Fiction”. Pisała recenzje filmów i książek do internetowego magazynu „Avatarae” (gdzie ukazało się opowiadanie będące kontynuacją Diabła na wieży – Czarna Saissa), dziś pisze do magazynu „Esensja”. Jej debiutem książkowym była powieść Miasto w zieleni i błękicie. Na Euroconie 2007 otrzymała nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction (ESFS) dla najbardziej obiecującego młodego twórcy – Encouragement Award.

Pięciokrotnie otrzymała Nagrodę im. Janusza A. Zajdla: raz za powieść (w 2010 za pierwszy tom Przedksiężycowych) oraz cztery razy za opowiadania (w 2009 za Światy Dantego, w 2011 za Duchy w maszynach, w 2014 za Człowieka nieciągłego i w 2015 za Sztukę porozumienia). W 2013 roku otrzymała również Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego za powieść Czarne.


 

GOŚĆ HONOROWY

KATEGORIA: FAN

Krzysztof Drozd – członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA) od 1972 r., uczestnik obserwacji gwiazd zmiennych – zaćmieniowych (1972) publikowanych w biuletynie Międzynarodowej Unii Astronomicznej. W fandomie od 1978 roku – członek OKMFiSF, następnie członek – założyciel Lubelskiego Oddziału PSMF i członek Rady Oddziału, jak również KF Syriusz, organizator Polconu w Lublinie w 1994 roku. Założyciel i szef Lubelskiego Klubu Popularyzacji i Badań UFO, Organizator III Ogólnopolskiego Zjazdu Ufologicznego w Lublinie (1985 r.). Członek honorowy LSF „Cytadela Syriusza” od 2009 r. Nałogowy uczestnik Nordconów.


 

GOŚĆ HONOROWY

KATEGORIA: POPULARYZATOR

Paweł Frelik – profesor nadzwyczajny w Zakładzie Literatury i Kultury Amerykańskiej oraz dyrektor Centrum Badań Gier Wideo UMCS. Prowadzi również zajęcia z kultury audiowizualnej w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW. Absolwent UMCS i Washington State University (Pullman, WA, USA), stypendysta Fundacji Fulbrighta na University of California, Riverside, a wiosną 2017 – Visiting Professor of Science Fiction na Florida Atlantic University (USA). Do jego zainteresowań naukowych należą science fiction i jej kultury wizualne, gry wideo, transmedia i literatura eksperymentalna.

Autor ponad 100 publikacji zagranicznych w tych dziedzinach, członek zespołów redakcyjnych dwu najważniejszych pism naukowych poświęconych fantastyce naukowej na świecie: „Science Fiction Studies” (USA) i „Extrapolation” (USA/Wlk. Brytania) oraz „Journal of Gaming and Virtual Worlds” (Wielka Brytania); redaktor serii książkowej „New Dimensions in Science Fiction” w University of Wales Press.

W latach 2013–2014 był prezesem Science Fiction Research Association, największej i najstarszej na świecie organizacji naukowej zajmującej się badaniami nad SF i pierwszym prezesem i członkiem zarządu spoza Ameryki Północnej w ponad 40-letniej historii organizacji. Od 2014 jest wiceprezesem European Association for American Studies, liczącej ponad 5000 członków europejskiej organizacji naukowej, zaś od 2016 – „Division Head” sekcji science fiction w International Association for the Fantastic in the Arts.


 

GOŚĆ HONOROWY

KATEGORIA: WYDAWCA

Dom Wydawniczy Rebis – wydawnictwo założone w sierpniu 1990 w Poznaniu, jedno z największych w Polsce. Wydaje kilkaset tytułów rocznie, wśród których fantastyka zajmuje ważne miejsce. Wśród najważniejszych wydanych dzieł fantastyki zagranicznej należy wymienić: cykl „Diuna” Franka Herberta, utwory P.K. Dicka, Teda Williamsa, Davida Webera, Joe Abercrombie, Terrym Goodkindem i wielu innych. Udanie również uruchomili kilka lat temu nową serię wydawniczą Horyzonty Zdarzeń prezentującą polską sf, m.in.: utwory M. Przybyłka, D. Domagalskiego czy R. Dębskiego. Wydawnictwo chętnie i regularnie wspiera konwenty i inne inicjatywy fantastyczne.


 

GOŚĆ

Angus Watson – po ukończeniu studiów na Uniwersytecie w Bristolu, wędrował po Azji, mieszkając w Sydney i Londynie, a także zajmując się różnymi pracami, w tym prowadzeniem wózków widłowych i bankowością inwestycyjną. W wieku 30 lat został niezależnym pisarzem, pracującym przede wszystkim dla brytyjskich gazet, m.in. „Telegrafu”, „Financial Times” i „Times”.
Gdy Angus zbliżył się do czterdziestki, a gazety zaczęły być wypierane przez rozpowszechniający się wszędzie Internet, przełożył swoje doświadczenie i pasję na rzecz powieściopisarstwa.

„Czas żelaza” to jego pierwsza historyczna trylogia fantasy. Epicka romantyczna przygoda pod koniec epoki żelaza w Wielkiej Brytanii, ukazuje historię inwazji Juliusza Cezara z brytyjskiego punktu widzenia. Pomysły na nową wizję Zachodu, Wikingów i Indian, zrodziły się podczas jego górskich wędrówek wśród wspaniałych krajobrazów Ameryki Północnej.
Angus jest szczęśliwym mężem i ojcem, a po jego domu biegają dwa koty. Jest też zapalonym fotografem i graczem, ale większość wolnego czasu zajmuje się jednak zabawą z dwoma małymi synami.

Angusa znajdziesz na Twitterze jako @GusWatson, na Instagramie jako angus_watson_novellist i na flickr jako angusw01. Więcej o autorze także na stronie internetowej: www.guswatson.com


 

GOŚĆ

Jakub Ćwiek – Ur. w 1982 r. pisarz, publicysta, animator kultury, konferansjer, działacz fandomu. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od czasu studiów członek Śląskiego Klubu Fantastyki. Debiutował literacko w 2005 zbiorem opowiadań pt. Kłamca. Dziesięciokrotnie nominowany do Zajdla, zdobył tę nagrodę za opowiadanie Bajka o trybach i powrotach w 2011 roku. Charakterystyczną cechą twórczości Jakuba Ćwieka są liczne nawiązania do popkultury: książek, filmów, seriali, utworów muzycznych czy rozmaitych mitologii.

Do tej pory wydał ponad 20 powieści i zbiorów opowiadań. W 2016 roku ukazała się książka dokumentująca fantastyczną podróż autora wraz z grupą przyjaciół po Wschodnim Wybrzeżu. Był zaangażowany w sekcje teatralną ŚKF (spektakle były wystawiane np. na konentach ale i w Piwnicy pod Baranami. Wziął udział w konkursie filmowym zorganizowanym przez firmę Sobieski, w którym nagrodą główną było spotkanie z Bruce’em Willisem. Film "Drink hard 0,7" doszedł do finału a Jakub spotkał się z gwiazdą filmową. Był pomysłodawcą projektu Rock&Read Festival.


 

GOŚĆ

Jacek Komuda – zawodowy pisarz i historyk, specjalizuje się dziejach Rzeczypospolitej Szlacheckiej. Autor książek i powieści historycznych, marynistycznych oraz zbiorów opowiadań, których akcja rozgrywa się w XVII wieku, na morzach, oceanach i w XV-wiecznej Francji. Jego dzieła, bez przerwy wznawiane, sprzedały się w łącznym nakładzie ponad pół miliona egzemplarzy i cieszą się ogromną popularnością wśród polskich Czytelników.

Wierny prawdzie, nie stroni od brutalnych, mocnych kart historii. Inaczej niż Sienkiewicz, woli pisać ku przestrodze, niż ku pokrzepieniu serc. Wskrzesza dawne obyczaje, postaci, zapomniane miejsca. Bohaterowie to ludzie miotani namiętnościami, a nie papierowe ideały. Najważniejszym celem, jaki stawia sobie autor, jest przybliżenie i spopularyzowanie wśród Czytelników historii Rzeczypospolitej Szlacheckiej.


 

GOŚĆ

Krzysztof Piskorski – pisarz, autor fantastyki, twórca gier fabularnych, publicysta. Studiował archeologię oraz informatykę. Debiutował artykułami związanymi z grami fabularnymi w magazynach „Magia i Miecz” oraz „Portal”. Otrzymał branżową nagrodę Quentina, a w 2003 roku opublikował grę fabularną Władcy Losu wydaną w serii Nowa Fala przez wydawnictwo Portal.

Literacko zadebiutował w 2004 roku, na łamach „Nowej Fantastyki”, swoje opowiadania publikował również w czasopismach „Science Fiction”, „Magazyn Fantastyczny” oraz w antologiach.

Jego debiutem książkowym jest opublikowana w 2005 powieść "Wygnaniec", pierwszy tom trylogii, w której stworzył oryginalny świat fantasy inspirowany tradycyjną kulturą Półwyspu Arabskiego. Pochodzący z 2007 zbiór "Poczet dziwów miejskich" sięgał z kolei do lokalnego wrocławskiego kolorytu. Kolejna powieść, dwutomowa "Zadra", osadzona w okresie wojen napoleońskich, przyniosła Piskorskiemu w roku 2009 pierwszą nominację do nagrody Zajdla oraz nagrody im. Żuławskiego. Wydana w 2011 roku "Krawędź czasu" została ponownie nominowana do obu nagród, zaś opublikowany w 2013 r. "Cienioryt" przyniósł Piskorskiemu pierwszego Zajdla oraz Złote Wyróżnienie Żuławskiego. Nominowany do Nagrody Zajdla za wydaną w 2016 r. powieści "Czterdzieści i cztery".


 

GOŚĆ

Katarzyna B. Miszczuk - (ur. 1988) lekarka i pisarka, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, obecnie w trakcie specjalizacji z medycyny rodzinnej. Debiutowała w wieku osiemnastu lat powieścią Wilk (2008), jej kontynuacja, Wilczyca, ukazała się w 2009 i została nominowana do Nagrody Nautilus, przyznawanej za najlepszy polski fantastyczny utwór literacki. Sławę przyniosła jej trylogia diabelsko-anielska: Ja, diablica (W.A.B. 2010), Ja, anielica (W.A.B. 2011) i Ja, potępiona (W.A.B. 2012). Wydała także powieść grozy Druga szansa (W.A.B. 2013) i kryminał Pustułka (W.A.B. 2015). Jest również autorką bestsellerowego cyklu słowiańskiego Kwiat paproci: Szeptucha (W.A.B. 2016), Noc Kupały (W.A.B. 2016) i „Żerca” (W.A.B. 2017) oraz parodystycznej powieści Gwiezdny Wojownik (nowe wydanie Uroboros 2017).

Strona autorki: katarzynaberenikamiszczuk.blogspot.com


 

GOŚĆ

Stefan Darda – jest jednym z najpopularniejszych polskich autorów literatury grozy. Debiutował w 2008 roku entuzjastycznie przyjętą przez czytelników powieścią Dom na wyrębach. W kolejnych latach stworzył złożony z czterech tomów cykl powieściowy Czarny Wygon oraz antologię Opowiem ci mroczną historię, a także thriller Zabij mnie, tato. W roku 2017 w księgarniach pojawił się Nowy dom na wyrębach - książka nawiązująca do debiutanckiej powieści autora, która jeszcze w przedsprzedaży znalazła się w pierwszej dziesiątce listy bestsellerów Empik.com.

Utwory Stefana Dardy charakteryzują się realizmem umiejętnie łączonym z wierzeniami ludowymi, a ich odbiorcy wysoko cenią sobie wiarygodne wątki obyczajowe, zaskakujące i emocjonujące rozwiązania fabularne, a także umiejętne budowanie nastroju. Autor jest laureatem Nagrody Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego i Nagrody Nautilus oraz zdobywcą Złotego Kościeja; był także wielokrotnie nominowany do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla.


 

GOŚĆ

Jacek Gdaniec – redaktor, publicysta, wydawca, krytyk i animator i kultury komiksowej. Wieloletni redaktor naczelny portalu Gildia.pl, który przyczynił się do ogromnego swego czasu sukcesu i zasięgu serwisu, z początkiem tego roku tylko w funkcji Redaktora Gildii Komiksu. Współtworzył markę Wydawnictwo Komiksowe.


 

GOŚĆ

Magdalena Kozak – pisarka fantasy i science fiction. Z zawodu lekarz - specjalność medycyna ratunkowa. Jako lekarz, była z VII i XII zmianą polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie. Ranna w trakcie udzielania pomocy poszkodowanym w czasie ataku rakietowego, odznaczona Gwiazdą Afganistanu. Ukończyła Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych w stopniu podporucznika.

Debiutowała opowiadaniem Nuda w internetowym magazynie Fahrenheit w 2003 roku. Potem publikowała w Nowej Fantastyce i Science Fiction. Jej debiutem książkowym była powieść Nocarz (2006), pierwsza część Trylogii Nocarza, kolejne tomy to Renegat (2007) i Nikt (2008). Wszystkie części nominowane do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Poza cyklem napisała jeszcze trzy powieści: Fiolet (2010), Paskuda & Co. (2012) i Łzy diabła (2015). W czerwcu b.r. miała miejsce premiera 4 części przygód Vespera i spółki pod tytułem Młody.


 

GOŚĆ

Jacek Inglot – pisarz science fiction, nauczyciel, krytyk literacki. Z wykształcenia polonista. Debiutował opowiadaniem Dira necessitas w 1986 roku w miesięczniku „Fenix”. W następnych latach opublikował blisko 20 opowiadań na łamach „Fenixa”, „Fantastyki”, „Playboya”, „Problemów” i w antologiach.

Z opowiadań o przygodach licealnego nauczyciela powstała powieść "Inquisitor" (1996), rozszerzona potem do "Inquisitor. Zemsta Azteków" (2006). Z innego opowiadania, napisanego na zamówienie Wojtka Sedeńki do Wizji alternatywnych (Quietus i chrześcijanie) powstała powieść "Quietus" (1997, rozszerzona wersja 2011). Wydał zbiór opowiadań Bohaterowie do wynajęcia (2004), razem z Andrzejem Drzewińskim. Przez rok był sekretarzem redakcji czasopisma „Sfinks”. W ostatnich latach pisał powieści współczesne "Wypędzony" i książki dla dzieci (Porwanie Sabinek; Eri i smok), ale ostatnio powrócił do fantastyki, publikując zbiór Sodomion (2015) i powieść będącą powrotem do fantastyki socjologicznej – Polska 2.0 (2016).


 

GOŚĆ SPECJALNY

Jadwiga Zajdel - od wielu lat mieszka w Warszawie, na Bródnie. W latach 1987-97 była pracownikiem Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej, gdzie wcześniej pracował jej mąż, Janusz A. Zajdel. Obecnie opiekuje się spuścizną literacką po mężu. W 2010 r. ukazał się zbiór opowiadań Relacja z pierwszej ręki, do którego wybrała trzydzieści trzy teksty i opatrzyła wstępem. Czas wypełniają jej także wnuki, Kubuś i Franio, synowie Joanny Zajdel-Przybył. Jest honorową patronką Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla i aktywnie uczestniczy w wybranych konwentach miłośników fantastyki.


 

GOŚĆ

Maciej Parowski - pisarz, redaktor, publicysta, krytyk literacki i filmowy, znawca komiksu. Zwany redaktorem polskich fantastów, bo to u niego, w miesięczniku „Fantastyka” i „Nowa Fantastyka”, debiutowało większość polskich autorów fantastyki, choćby Andrzej Sapkowski, Jacek Dukaj czy Marek Huberath. Ukończył wydział elektryczny Politechniki Warszawskiej. Związany z tygodnikiem studenckim „Politechnik”, przeszedł w nim wszystkie stopnie kariery, od felietonisty po redaktora naczelnego. Od samego początku, od października 1982 roku w miesięczniku „Fantastyka”, jako kierownik literatury polskiej, w latach 1992-2003 redaktor naczelny „Nowej Fantastyki”. Redaktor naczelny kwartalnika dla zaawansowanych – „Czas fantastyki”.

Jako autor debiutował w 1970 roku opowiadaniem Bunt robotów. Debiutem książkowym była powieść Twarzą ku ziemi (1982) należąca do nurtu fantastyki socjologicznej. Swoje wczesne opowiadania publikował w antologiach, zebrał je w tomie Sposób na kobiety (1985). Propagator sztuki komiksowej. Scenarzysta komiksów Funky Koval, Wiedźmin, Burza i Naród wybrany. W 2006 roku otrzymał doktorat humoris causa, czyli nagrodę im. Papcia Chmiela za zasługi dla polskiego komiksu. Swoje recenzje, wywiady, felietony publikował w książkach: Bez dubbingu (1978), Czas fantastyki (1990), Małpy pana Boga (2011, 2013), Z bandytą w windzie (2015).

W 2010 roku opublikował powieść Burza. Ucieczka z Warszawy ’40, wydaną przez Narodowe Centrum Kultury w serii Zwrotnice czasu. Za tę książkę Maciej Parowski otrzymał wyróżnienie im. Józefa Mackiewicza.


 

GOŚĆ

Artur Wabik - (ur. 27 stycznia 1982 w Krakowie) – polski artysta sztuk wizualnych, kurator, publicysta, badacz popkultury. Wydawca komiksu i literatury fantastycznej. Od końca lat dziewięćdziesiątych związany ze street artem, autor murali i instalacji w przestrzeni publicznej. W latach 2001–2005 studiował w Instytucie Historii Sztuki na wydziale historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W latach 2002–2004 pełnił funkcję dyrektora artystycznego studenckiego Festiwalu Nowych Technologii w Sztuce „art-e-strada”. Był pomysłodawcą i kuratorem trzech edycji (2003, 2004 i 2010) interdyscyplinarnego projektu artystycznego „Komiks na Ścianach”, będącego spotkaniem estetyk komiksu i graffiti (w projekcie wzięli udział m.in. – Przemysław Truściński, Jakub Rebelka, Dagmara Matuszak, Sławomir ZBIOK Czajkowski, Mateusz Kołek, Julius Luge).

W latach 2003–2012 Artur Wabik był redaktorem naczelnym wydawnictwa „Atropos”, które specjalizowało się w edycji komiksów, oraz ekskluzywnych, bogato ilustrowanych albumów o charakterze kolekcjonerskim. W 2004 zredagował i wydał antologię polskiego komiksu internetowego „Komiks w Sieci” przedstawiającą szeroko zjawisko komiksowych blogów poprzez prezentację prac ich twórców, takich jak m.in. Agata „Endo” Nowicka, Bartek „Belle” Felczak, Jacek Karaszewski, Ernesto Gonzales, kolektyw „Pvek”. W marcu 2005 wydał „Melindę” – nowelę graficzną będącą owocem współpracy angielskiego pisarza Neila Gaimana i polskiej ilustratorki Dagmary Matuszak. W kolejnych latach, we współpracy Dagmarą Matuszak zrealizował także bibliofilskie wydania książek – „Maladie” Andrzeja Sapkowskiego i „Anansi Boys” Neila Gaimana.


 

GOŚĆ

Rafał Kosik - (1971, Warszawa), pisarz, publicysta, scenarzysta i wydawca. Opublikował dwadzieścia cztery książki: science-fiction dla dorosłych (m.in. powieści Mars, Vertical i Kameleon), serię „Felix, Net i Nika” dla młodzieży oraz serię dla dzieci „Amelia i Kuba”, które zdobyły liczne nagrody m.in. Nagrodę Literacką im. Żuławskiego, Nagrodę Janusza A. Zajdla oraz nagrodę Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY. Jego książki były tłumaczone na niemiecki, czeski, węgierski i litewski. Zainteresowania: literatura, nowe technologie, socjologia, kuchnia i motoryzacja.

Na Polconie odbędzie się premiera powieści SF "Różaniec"!


 

GOŚĆ

Marcin Przybyłek - (1968) z wykształcenia lekarz medycyny, trener szkoleń Studenckiej Szkoły Higieny Psychicznej, członek założyciel Stowarzyszenia Aktywnego Rozwoju Osobowości, uczestnik Seminarium Platońskiego, wykładowca Studenckiego Koła Higieny Psychicznej, prowadzący Studium Twórczości Indywidualnej. Pracował jako przedstawiciel naukowy koncernu farmaceutycznego KRKA, potem założył firmę HEKSON Treningi Rozwoju Osobowości prowadzącą szkolenia interpersonalne. Obok beletrystyki publikuje teksty z zakresu psychologii rozwoju osobowości twórczości i psychologii biznesu oraz poświęcone muzyce. Debiutował literacko w czerwcu roku 2000 w miesięczniku “Świat gier komputerowych” tworząc popularną rubrykę "Grao Story".

Na łamach „Nowej Fantastyki” dał się poznać jako publicysta. W numerze 11/2002 ukazało się jego pierwsze opowiadanie z cyklu o gamedecu („gierczanym detektywie”) Torkilu Aymorze – Gamedec. Małpia pułapka. Jego debiutem książkowym był zbiór dwunastu opowiadań Gamedec. Granica rzeczywistości, wydany przez wydawnictwo superNowa w 2004 roku. Obecnie cykl Gamedec liczy sześć tomów.

Jest współautorem gry planszowej Gamedec opartej o własną twórczość oraz dwutomowej powieści postapokaliptycznej "Orzeł Biały"- pierwowzorami bohaterów książki są autentyczne postacie środowiska fantastycznego. Jest także fantastycznym i niezwykle lubianym prelegentem konwentowym, a jego wykłady często oscylujące wokół psychologii czy filozofii gromadzą tłumy słuchaczy.


 

GOŚĆ

Robert M. Wegner - debiutował w 2002 r. opowiadaniem Ostatni lot Nocnego Kowboja opublikowanym w 19. numerze miesięcznika „Science Fiction”. Jego debiutem książkowym był wydany w 2009 zbiór Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Do tej. Do tej pory nakładem wydawnictwa Powergraph ukazały się cztery książki z uniwersum Meekhańskiego.

Pięciokrotny laureat Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Pierwszy raz otrzymał ją za opowiadanie "Wszyscy jesteśmy Meekhańczykami" zamieszczone w zbiorze "Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ–Południe", w 2013 r. jako drugi pisarz w historii otrzymał nagrody im. Janusza A. Zajdla w obu kategoriach – dla najlepszego opowiadania za utwór Jeszcze jeden bohater oraz najlepszej powieści za Niebo ze stali. Swoje osiągnięcie powtórzył jeszcze raz trzy lata później - w 2016 r. we Wrocławiu , zdobywając statuetki za powieść "Pamięć wszystkich słów. Opowieści z meekhańskiego pogranicza" oraz opowiadanie "Milczenie owcy".

Dwukrotny laureat Sfinksa - za opowiadanie "Najlepsze, jakie można kupić" zamieszczone w zbiorze Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód–Zachód, oraz za powieść "Niebo ze stali", która została uhonorowana Sfinksem dla najlepszej polskiej powieści 2012 roku.

Dwukrotny laureat Srebrnego Wyróżnienia, przyznanego przez Jury Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego za powieści Niebo ze stali w 2013 roku i za Pamięć wszystkich słów w roku 2016.

Na Euroconie 2014 otrzymał nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction (ESFS) dla najbardziej obiecującego młodego twórcy – Encouragement Award.