GOŚĆ HONOROWY

KATEGORIA: TWÓRCA

Anna Kańtoch ukończyła orientalistykę (specjalność: arabistyka) na Uniwersytecie Jagiellońskim. Należy do Śląskiego Klubu Fantastyki. Debiutowała w kwietniu 2004 opowiadaniem Diabeł na wieży opublikowanym w czasopiśmie „Science Fiction”. Pisała recenzje filmów i książek do internetowego magazynu „Avatarae” (gdzie ukazało się opowiadanie będące kontynuacją Diabła na wieżyCzarna Saissa), dziś pisze do magazynu „Esensja”. Jej debiutem książkowym była powieść Miasto w zieleni i błękicie. Na Euroconie 2007 otrzymała nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction (ESFS) dla najbardziej obiecującego młodego twórcy – Encouragement Award.

Pięciokrotnie otrzymała Nagrodę im. Janusza A. Zajdla: raz za powieść (w 2010 za pierwszy tom Przedksiężycowych) oraz cztery razy za opowiadania (w 2009 za Światy Dantego, w 2011 za Duchy w maszynach, w 2014 za Człowieka nieciągłego i w 2015 za Sztukę porozumienia). W 2013 roku otrzymała również Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego za powieść Czarne.

GOŚĆ HONOROWY

KATEGORIA: FAN

Krzysztof Drozd – członek Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA) od 1972 r., uczestnik obserwacji gwiazd zmiennych – zaćmieniowych (1972) publikowanych w biuletynie Międzynarodowej Unii Astronomicznej. W fandomie od 1978 roku – członek OKMFiSF, następnie członek – założyciel Lubelskiego Oddziału PSMF i członek Rady Oddziału, jak również KF Syriusz, organizator Polconu w Lublinie w 1994 roku. Założyciel i szef Lubelskiego Klubu Popularyzacji i Badań UFO, Organizator III Ogólnopolskiego Zjazdu Ufologicznego w Lublinie (1985 r.). Członek honorowy LSF „Cytadela Syriusza” od 2009 r. Nałogowy uczestnik Nordconów.

GOŚĆ HONOROWY

KATEGORIA: POPULARYZATOR

Paweł Frelik – profesor nadzwyczajny w Zakładzie Literatury i Kultury Amerykańskiej oraz dyrektor Centrum Badań Gier Wideo UMCS. Prowadzi również zajęcia z kultury audiowizualnej w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW. Absolwent UMCS i Washington State University (Pullman, WA, USA), stypendysta Fundacji Fulbrighta na University of California, Riverside, a wiosną 2017 – Visiting Professor of Science Fiction na Florida Atlantic University (USA). Do jego zainteresowań naukowych należą science fiction i jej kultury wizualne, gry wideo, transmedia i literatura eksperymentalna.

Autor ponad 100 publikacji zagranicznych w tych dziedzinach, członek zespołów redakcyjnych dwu najważniejszych pism naukowych poświęconych fantastyce naukowej na świecie: „Science Fiction Studies” (USA) i „Extrapolation” (USA/Wlk. Brytania) oraz „Journal of Gaming and Virtual Worlds” (Wielka Brytania); redaktor serii książkowej „New Dimensions in Science Fiction” w University of Wales Press.

W latach 2013–2014 był prezesem Science Fiction Research Association, największej i najstarszej na świecie organizacji naukowej zajmującej się badaniami nad SF i pierwszym prezesem i członkiem zarządu spoza Ameryki Północnej w ponad 40-letniej historii organizacji. Od 2014 jest wiceprezesem European Association for American Studies, liczącej ponad 5000 członków europejskiej organizacji naukowej, zaś od 2016 – „Division Head” sekcji science fiction w International Association for the Fantastic in the Arts.

W czerwcu 2017 roku otrzymał Thomas D. Clareson Award, stając się jednocześnie pierwszym jej odbiorcą spoza USA, Kanady i Wielkiej Brytanii. Nagroda przyznawana jest co roku przez Science Fiction Research Association (SFRA) za wyjątkowe zasługi i całokształt działań na rzecz dyscypliny badań nad science fiction: promocję badań naukowych, autorstwo, redagowanie i recenzowanie publikacji naukowych i popularnonaukowych dotyczących sf, organizację spotkań, mentoring i kierowanie towarzystwami naukowymi.

GOŚĆ HONOROWY

KATEGORIA: WYDAWCA

Dom Wydawniczy Rebis – wydawnictwo założone w sierpniu 1990 w Poznaniu, jedno z największych w Polsce. Wydaje kilkaset tytułów rocznie, wśród których fantastyka zajmuje ważne miejsce. Wśród najważniejszych wydanych dzieł fantastyki zagranicznej należy wymienić: cykl „Diuna” Franka Herberta, utwory P.K. Dicka, Teda Williamsa, Davida Webera, Joe Abercrombie, Terrym Goodkindem i wielu innych. Udanie również uruchomili kilka lat temu nową serię wydawniczą Horyzonty Zdarzeń prezentującą polską sf, m.in.: utwory M. Przybyłka, D. Domagalskiego czy R. Dębskiego. Wydawnictwo chętnie i regularnie wspiera konwenty i inne inicjatywy fantastyczne.

GOŚCIE ZAGRANICZNI

Volodymyr Arenev - (1978) kijowski pisarz, dziennikarz, redaktor, tłumacz. Ukończył dziennikarstwo w Państwowym Uniwersytecie Kijowskim im. Tarasa Szewczenki. Od 2006 r. do 2010 r. był wykładowcą historii literatury, od 2010 r. – niezależny dziennikarz i pisarz. Współpracował z wieloma wydawnictwami, obecnie publikuje w czasopismach „Licznosti” (Kijów) oraz „Mir fantastiki” (Moskwa). Prowadzi rubrykę autorską „Nowinki najnowszej prozy intelektualnej”. Autor licznych artykułów przeglądowych i przedmów, m.in. do twórczości M. i S. Diaczenków, H. L. Oldiego, J. Piekary; brał udział w przygotowaniu katalogów „Fantaści współczesnej Ukrainy” (pierwsze i drugie wydanie, 2000, 2007).

Redaktor kilku serii i zbiórek, m.in. – serii „Biblioteka inwazji” (Kijów, wydawnictwo „Swarog”), „Obcy legion” (Kijów, wydawnictwo „Zełenyj pes”), „Dark fantasy” (Moskwa, „Ripoł-klassik”). Przełożył opowiadania Glena Cooka, Andrzeja Sapkowskiego, redagował przekłady Jacka Piekary z cyklu o Mordimerze Madderdinie. Jako pisarz zadebiutował w 1998 r. Tworzy w różnych konwencjach, jest także publicystą.

Laureat wielu nagród za osiągnięcia literackie i publicystyczne, m. in.: Nagrody im. Ołesia Honczara (2001) i Ołeksandra Bielajewa (2008), Nagrody Międzynarodowego Festiwalu Fantastyki „Gwiezdny most” (2001, 2005), Nagrody Die Kleine Nordklinge (2003, 2011). W 2004 r. na europejskim konwencie Eurocon (Plovdiv, Bułgaria) został uznany za najlepszego młodego pisarza na Ukrainie.

Sergii Legeza - (1972) ukraiński pisarz i tłumacz. Mieszka w Dniepropietrowsku (Ukraina). Ukończył historię w Dniepropietrowskim Państwowym Uniwersytecie im. Ołesia Honczara, doktor nauk historycznych, pracuje na rodzimym Uniwersytecie jako docent.

Jego pierwsza publikacja literacka przypada na rok 1988. Obecnie opublikował około 20-ciu opowiadań w antologiach i czasopismach ukraińskich oraz rosyjskich oraz dwie mikropowowieści, w tym jedną osadzoną w świecie Wiedźmina (Gry na serio). Autor licznych artykułów naukowych poruszających tematykę fantastyki i fandomu. Aktywny członek literackiej pracowni Demosfera (Dniepropietrowsk). Przełożył utwory J. Dukaja (Serce Mroku), J. Nowaka (Dominiczka mówi:) oraz powieści J. Piekary z cyklu o inkwizytorze Mordimerze Madderdinie.

Sergii Paltsun – (1961) ukraiński pisarz, redaktor, działacz ukraińskiego fandomu. Mieszka w Kijowie (Ukraina). Ukończył Kijowską Politechnikę, a obecnie jest jej pracownikiem.

Od 2003 r. aktywnie uczestniczy w życiu ukraińskiego i rosyjskiego fandomu, członek kijowskiego Klubu Miłośników Fantastyki „Portal”, uczestnik i członek komitetu organizacyjnego konwentów Portal (Kijów), Dni Fantastyki w Kijowie (Kijów), НеКон№. Reprezentant Ukrainy podczas Euroconu w latach 2009-2012. Od 2008 r. do 2010 r. zastępca redaktora czasopisma „Realność Fantastyki”. Uporządkował serię antologii Ruthenia phantastica, w której, m. in., po raz pierwszy ukazała się powieść Jacka Dukaja Serce Mroku w języku rosyjskim. Jest współzałożycielem stowarzyszenia Ukraińska Wspólnota Miłośników Fantastyki.

Pierwsze jego opowiadanie opublikowane zostało w 1981 r. Obecnie jest autorem ponad czterdziestu opowiadań, miniatur i humoresek.

Siri Pettersen – urodzona w 1971 r. norweska pisarka, projektantka stron internetowych i ilustratorka. W 2002 roku jej komiks "Anti-klimaks" wygrał konkurs organizowany przez wydawnictwo Bladkompaniet.

W 2013 roku opublikowała powieść "Dziecko Odyna" – pierwszy tom z cyklu KRUCZE PIERŚCIENIE – która została uhonorowana norweskimi nagrodami Fabelprisen i SPROING dla debiutujących autorów. W skład cyklu wchodzą jeszcze powieści "Zgnilizna" i "Evna".

Lavie Tidhar - pochodzi z Izraela, dorastał w Republice Południowej Afryki, studiował w Londynie, w którym od lat mieszka i pisze.

Jego pierwszą książką na rynku anglojęzycznym była nowela An Occupation of Angles (2005). W latach 2010–2012 Lavie publikował nieszablonową trylogię steampunkową, na którą złożyły się The Bookman (2010), Camera Obscura (2011) i The Great Game (2012). Pod koniec 2012 roku wszystkie trzy powieści ukazały się w jednym tomie jako The Bookman Histories. Wydana w 2011 roku powieść Osama − nagrodzona World Fantasy Award − to brawurowo rozpisana historia o świecie alternatywnym, w którym nie nastąpiły ataki na Nowy Jork z 11 września 2001. Jesienią 2013 roku ukazała się kolejna powieść Lavie’ego pod tytułem Stulecie przemocy. Opublikowana w roku 2016 Stacja Centralna to największy jak dotąd sukces pisarza: znakomite recenzje, nagroda Johna W. Campbella w USA oraz nominacja do nagrody Arthura C. Clarke’a w Wielkiej Brytanii, a wszystko to za sprawą wyjątkowo subtelnie wykreowanego w powieści świata przyszłości, którego centralny punkt stanowi portkosmiczny w Tel Awiwie. To wokół niego i w nim rozgrywają się powiązane ze sobą perypetie bohaterów.

W latach 2009–2013 Lavie był również zaangażowany w propagowanie literatury fantastycznej jako zjawiska globalnego; uświadamianie czytelnikowi anglojęzycznemu, że sf jest tworzona niemal wszędzie na świecie. Wiele informacji o pisarzu i jego twórczości można znaleźć na jego stronie lavietidhar.wordpress.com.

Catherynne M. Valente - należy do najciekawszych pisarek amerykańskich, których twórczość nierzadko czerpie z mitów, legend, baśni i folkloru. Ukuła nawet żartobliwy termin na tego typu pisarstwo − mythpunk.

Zaczynała od poezji i nowel, debiutował powieścią The Labirynth (2004), ale prawdziwą poczytność zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i wielu krajach Europy przyniosła jej powieść Opowieści sieroty, której pierwszy tom ukazał się jesienią 2006 roku, drugi zaś jesienią roku 2007. Choć pod względem strukturalnym całość przypomina Baśnie z tysiąca i jednej nocy, nie jest to prosta adaptacja klasycznego dzieła, lecz umiejętne wykorzystanie jego struktur narracyjnych do wykreowania własnego przebogatego świata. Pierwszy tom powieści − W Ogrodzie Nocy − został wyróżniony James Tiptree Jr. Award, otrzymał też nominację do World Fantasy Award. W 2008 roku za całość pisarka otrzymała Mythopoeic Award w dziedzinie literatury – nagrodę przyznawaną utworom fantasy nawiązującym do mitów i mitologii. Palimpsest z 2009 roku to odejście od autorskich przeróbek mitów i bajek, a przy tym jeden z najciekawszych utworów amerykańskiej pisarki w całym jej dorobku. Rok później ukazała się powieść The Habitation of The Blessed. Wkrótce do księgarń trafił drugi tom cyklu pt. The Folded World.

W swojej karierze Cat, jak zdrobniale nazywają pisarkę przyjaciele, znajomi oraz czytelnicy, nie tylko trafiła na listę bestsellerów „New York Timesa” za sprawą wydanej z pomocą crowdfundingu książeczki dla dzieci O pewnej dziewczynce i jej podróży wokół krainy czarów na okręcie własnoręcznie wykonanym, ale zdobyła też liczne nagrody od Andre Norton, Tiptree, Sturgeona, Grand Prix d'Imaginaire, Eugie Foster Memorial, Mythopoeic, Rhysling, po Lambdę, nagrodę branżowego miesięcznika „Locus” oraz Hugo.

Na zaproszenie organizatorów Polconu 2016 Catheryne napisała opowiadanie inspirowane twórczością Lema, które znalazło się w publikacji towarzyszącej Polconowi we Wrocławiu "Fantastyczne Światy".

Angus Watson – po ukończeniu studiów na Uniwersytecie w Bristolu, wędrował po Azji, mieszkając w Sydney i Londynie, a także zajmując się różnymi pracami, w tym prowadzeniem wózków widłowych i bankowością inwestycyjną. W wieku 30 lat został niezależnym pisarzem, pracującym przede wszystkim dla brytyjskich gazet, m.in. „Telegrafu”, „Financial Times” i „Times”. Gdy Angus zbliżył się do czterdziestki, a gazety zaczęły być wypierane przez rozpowszechniający się wszędzie Internet, przełożył swoje doświadczenie i pasję na rzecz powieściopisarstwa.

„Czas żelaza” to jego pierwsza historyczna trylogia fantasy. Epicka romantyczna przygoda pod koniec epoki żelaza w Wielkiej Brytanii, ukazuje historię inwazji Juliusza Cezara z brytyjskiego punktu widzenia. Pomysły na nową wizję Zachodu, Wikingów i Indian, zrodziły się podczas jego górskich wędrówek wśród wspaniałych krajobrazów Ameryki Północnej. Angus jest szczęśliwym mężem i ojcem, a po jego domu biegają dwa koty. Jest też zapalonym fotografem i graczem, ale większość wolnego czasu zajmuje się jednak zabawą z dwoma małymi synami.

Angusa znajdziesz na Twitterze jako @GusWatson, na Instagramie jako angus_watson_novellist i na flickr jako angusw01. Więcej o autorze także na stronie internetowej: www.guswatson.com

Wes Madiko - muzyk pochodzenia afrykańskiego ur. 15 stycznia 1964 w Motaba w Kamerunie. Twórca muzyki etnicznej i world music.

Muzyką interesował się od dzieciństwa. Rozpoczął już jako siedmiolatek, gdy jego dziadek zaczął uczyć go gry na popularnym afrykańskim instrumencie. W połowie lat 90. przeniósł się ze swoją dziewczyną do Francji, gdzie razem z producentem i muzykiem Michelem Sanchezem, związanym z zespołem Deep Forest, nagrał pierwszą płytę "Welenga" wydaną w czerwcu 1996 roku. Płyta ta, a zwłaszcza utwory "Alane" i "Awa Awa", niejednokrotnie zdobywały listy przebojów.

Wes znany jest także zachodniej publiczności z utworu "In Youpendi", któa znalazła się na ścieżce dźwiękowej filmu Król Lew II. W 2000 roku nagrał płytę "Sinami: Memory". W roku 2010 wydana została ostatnia płyta "Melowe", nagrana we współpracy z kompozytorem muzyki elektronicznej Paulem Kwitkiem.

GOŚCIE - KATEGORIA: LITERATURA

Michał Cetnarowski - redaktor, autor, krytyk, tłumacz. Współpracownik „Czasu Fantastyki”, „Nowej Fantastyki”; artykuły publikował m.in. w „Znaku”, „Wiedzy i Życiu”, „Polityce”, „Focusie: Historia”, „Odkrywcy”.

Redaktor antologii Nowe idzie (2008), próbującej odpowiedzieć na pytanie jak wygląda młoda polska fantastyka A.D. 2008; Głos Lema (2011), zbioru na 90. rocznicę urodzin Stanisława Lema; oraz Science fiction (2011), w którym polscy autorzy piszą „nowe science fiction”.

W latach 2010–2012 szef działu z literaturą polską w rodzimej edycji magazynu „Fantasy & Science Fiction”. Od 2013 redaktor działu polskiego „Nowej Fantastyki”. Autor zbioru opowiadań "Labirynty" (2009) i "Bestia najgorsza" (2017).

Michał Cholewa - ur. w 1980 z z zawodu informatyk, doktor nauk technicznych w zakresie informatyki, pisarz specjalizujący się w militarnej sf. Pracuje w Instytucie Informatyki Teoretycznej i Stosowanej Polskiej Akademii Nauk.

Urodził się w Katowicach, jest synem popularnego tłumacza i członka Fandomu Piotra W. Cholewy. Od 1995 roku należy do Śląskiego Klubu Fantastyki. Literacko debiutował w 2008 w antologii Epidemie i zarazy wydanej przez Fabrykę Słów. Publikował także w czasopismach: Science Fiction, Fantasy i Horror, Nowa Fantastyka oraz antologiach: Smok urojony i Światy równoległe.

W 2012 wydał pierwszą powieść "Gambit", zaś w 2013 jej kontynuację "Punkt cięcia" Za wydaną w 2014 trzecią część cyklu – Fortę – został w 2015 uhonorowany Nagrodą im. Janusza A. Zajdla oraz Srebrnym Wyróżnieniem Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Nominowany do Zajdla za rok 2016 za powieść "Inwit".

Chodzą słuchy, że za czekoladę jest w stanie zrobić wiele…

Rafał Cichowski - z wykształcenia anglista, z zawodu tłumacz, później dziennikarz, a teraz copywriter. Choć pisze, odkąd pamięta, oficjalnie zadebiutował w 2015 roku powieścią 2049, za którą został nominowany do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla. W tym samym roku zdobył pierwsze miejsce w konkursie Literackiego Kutna opowiadaniem o rodzinnym mieście.

W prozie i muzyce najbardziej ceni sobie bezkompromisowość.  Ma sentyment do starych gier i niemieckich aut.  Nad polskie morze jeździ wyłącznie zimą.

Jakub Ćwiek – Ur. w 1982 r. pisarz, publicysta, animator kultury, konferansjer, działacz fandomu. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od czasu studiów członek Śląskiego Klubu Fantastyki. Debiutował literacko w 2005 zbiorem opowiadań pt. Kłamca. Dziesięciokrotnie nominowany do Zajdla, zdobył tę nagrodę za opowiadanie Bajka o trybach i powrotach w 2011 roku. Charakterystyczną cechą twórczości Jakuba Ćwieka są liczne nawiązania do popkultury: książek, filmów, seriali, utworów muzycznych czy rozmaitych mitologii.

Do tej pory wydał ponad 20 powieści i zbiorów opowiadań. W 2016 roku ukazała się książka dokumentująca fantastyczną podróż autora wraz z grupą przyjaciół po Wschodnim Wybrzeżu. Był zaangażowany w sekcje teatralną ŚKF (spektakle były wystawiane np. na konentach ale i w Piwnicy pod Baranami. Wziął udział w konkursie filmowym zorganizowanym przez firmę Sobieski, w którym nagrodą główną było spotkanie z Bruce’em Willisem. Film "Drink hard 0,7" doszedł do finału a Jakub spotkał się z gwiazdą filmową. Był pomysłodawcą projektu Rock&Read Festival.

Stefan Darda – jest jednym z najpopularniejszych polskich autorów literatury grozy. Debiutował w 2008 roku entuzjastycznie przyjętą przez czytelników powieścią Dom na wyrębach. W kolejnych latach stworzył złożony z czterech tomów cykl powieściowy Czarny Wygon oraz antologię Opowiem ci mroczną historię, a także thriller Zabij mnie, tato. W roku 2017 w księgarniach pojawił się Nowy dom na wyrębach - książka nawiązująca do debiutanckiej powieści autora, która jeszcze w przedsprzedaży znalazła się w pierwszej dziesiątce listy bestsellerów Empik.com.

Utwory Stefana Dardy charakteryzują się realizmem umiejętnie łączonym z wierzeniami ludowymi, a ich odbiorcy wysoko cenią sobie wiarygodne wątki obyczajowe, zaskakujące i emocjonujące rozwiązania fabularne, a także umiejętne budowanie nastroju. Autor jest laureatem Nagrody Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego i Nagrody Nautilus oraz zdobywcą Złotego Kościeja; był także wielokrotnie nominowany do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla.

Michał Gołkowski - zodiakalnie, patologiczny Wodnik z roku Stanu Wojennego. Wbrew pozorom samotnik mizantrop i introwertyk. Z wykształcenia lingwista, z zamiłowania historyk wojskowości, na co dzień tłumacz kabinowy angielsko - polsko - rosyjski, rusofil i rusofob w jednym. Zadebiutował w kwietniu 2013 roku powieścią „Ołowiany Świt” – pierwszą polską książką w serii STALKER. Niespełna dwa lata później stworzył uniwersum „Stalowych Szczurów” – opowieści o losach żołnierzy w alternatywnej historii Pierwszej Wojny Światowej, liczącą w tej chwili już trzy tomy z planowanych dziewięciu (!). Twórca "Moskala" - mrocznego thrillera psychologicznego o mroku, drzemiącym w zakamarkach duszy i wszechogarniającej żądzy władzy. Niedawno wypuścił w nieprzygotowany na to świat drugi tom swego równie bestsellerowego, co kontrowersyjnego „Komornika” - książki łączącej wątki biblijno-apokaliptyczne z nasyconą wartką akcją fantastyką. Zaczęta raptem rok temu trylogia, ma znaleźć swą płomienną kulminację jeszcze tej jesieni!

Agnieszka Hałas - rocznik ’80, z wykształcenia doktor nauk biologicznych, aktualnie tłumaczka i autorka fantastyki. W dorobku ma ponad dwadzieścia opowiadań opublikowanych w czasopismach i antologiach, zbiory opowiadań „Między otchłanią a morzem” (2004) i „Po stronie mroku” (2012), trzytomowy cykl dark fantasy „Teatr węży” oraz powieść „Olga i osty” (2016).

Laureatka I miejsca w konkursie literackim Horyzonty Wyobraźni (2010). Od 2011 r. kieruje działem literackim magazynu internetowego „Esensja”. Nominowana do nagród: Nautilus (2003), Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego (2017) i dwukrotnie do Śląkfy w kategorii Twórca Roku (2013, 2016). Kocha góry i koty.

Jacek Inglot – pisarz science fiction, nauczyciel, krytyk literacki. Z wykształcenia polonista. Debiutował opowiadaniem Dira necessitas w 1986 roku w miesięczniku „Fenix”. W następnych latach opublikował blisko 20 opowiadań na łamach „Fenixa”, „Fantastyki”, „Playboya”, „Problemów” i w antologiach.

Z opowiadań o przygodach licealnego nauczyciela powstała powieść "Inquisitor" (1996), rozszerzona potem do "Inquisitor. Zemsta Azteków" (2006). Z innego opowiadania, napisanego na zamówienie Wojtka Sedeńki do Wizji alternatywnych (Quietus i chrześcijanie) powstała powieść "Quietus" (1997, rozszerzona wersja 2011). Wydał zbiór opowiadań Bohaterowie do wynajęcia (2004), razem z Andrzejem Drzewińskim. Przez rok był sekretarzem redakcji czasopisma „Sfinks”. W ostatnich latach pisał powieści współczesne "Wypędzony" i książki dla dzieci (Porwanie Sabinek; Eri i smok), ale ostatnio powrócił do fantastyki, publikując zbiór Sodomion (2015) i powieść będącą powrotem do fantastyki socjologicznej – Polska 2.0 (2016).

Witold Jabłoński - (1957) pisarz i tłumacz. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim, sekretarz Jerzego Andrzejewskiego, w latach 1995–1997 dziennikarz i recenzent teatralny Gazety Wyborczej oraz publicysta dodatku kulturalnego „Verte”. W roku 1988 zadebiutował prozą Gorące uczynki. Od 1998 dyrektor Wydziału Kultury i Sztuki w łódzkim urzędzie miejskim, od 1999 do 2003 - dyrektor Śródmiejskiego Forum Kultury. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich od 1996 roku.

Laureat nagrody Towarzystwa Kultury Teatralnej za osiągnięcia w dziedzinie „prasa popularyzatorem teatru”. Powieść Fryne hetera była nominowana do Nagrody im. Jerzego Żuławskiego.

Pomawiany o szerzenie antyklerykalizmu, satanizmu i deprawowanie młodzieży przy piwie na konwentach fantastyki, w rzeczywistości ma naturę pustelnika i filozofa. "Prywatnie raczej nieszkodliwy, a ponoć nawet sympatyczny." Jest autorem takich powieści jak Dzieci nocy, Uczeń Czarnoksiężnika i Słowo i miecz.

Marta Kisiel - szlachetny rocznik 1982. Przebrzydła polonistka z romantycznym skrzywieniem, święcie przekonana, że Słowacki zachwyca, i nie mówcie, że nie zachwyca, skoro zachwyca (sprawdzić, czy nie Mickiewicz). Poprawiacz błędów cudzych, czyli redaktor, popełniacz własnych, czyli autor, jak również tłumacz z zaskoczenia.

Debiutowała na łamach „Fahrenheita” opowiadaniem Rozmowa dyskwalifikacyjna (53/2006). Kolejne dwa ukazały się w antologii Kochali się, że strach (2007) i Nawiedziny (2009). Publikowała również w SFFiH (Przeżycie Stanisława Kozika, 44/2009; W zamku tej nocy… 78/2012). W 2010 roku wydała Dożywocie, w pewnych kręgach określane mianem książki kultowej. Powróciła z Nomen Omen, nominowanym do Nagrody im. Janusza A. Zajdla w kategorii najlepsza powieść 2014 roku. Jej najnowsza powieść, Siła niższa, stanowi długo wyczekiwaną kontynuację bestsellerowego debiutu.

Przez własnych czytelników czule nazywana "ałtorką" Marta Kisiel odgraża się, że to jeszcze nie koniec…

Tomasz Kołodziejczak – pisarz, scenarzysta, wydawca, promotor kultury. Debiutował w 1985 roku, od tego czasu opublikował 6 powieści i kilkadziesiąt opowiadań (ostatnio tomy „Biała Reduta” i „Wstań i idź”). Tworzył też gry planszowe i komputerowe, scenariusze komiksowe, teksty publicystyczne. Był redaktorem naczelnym takich pism jak „Magia i Miecz”, „Voyager”, „Świat Komiksu”, „Kaczor Donald”. Od 1995 roku jest związany zawodowo z wydawnictwem Egmont Polska. Kieruje tam imprintami: „Klub Świata Komiksu”, wydającym najpopularniejsze światowe komiksy oraz „Kraina Planszówek”, publikującym rodzinne gry planszowe. Uważany za jednego najważniejszych autorów polskiej fantastyki, twórcę oryginalnych, wielopoziomowych uniwersów, pełnych oryginalnych pomysłów scenograficznych, fantastycznych, imaginacyjnych. Jego utwory jednocześnie sięgają do historii i kultury, nauk przyrodniczych i kosmologii, obrazów z przeszłości i wizji przyszłości. Aktualnie pracuje nad cyklem „Ostatnia Rzeczpospolita”, w skład którego wchodzą książki „Czerwona Mgła”, „Czarny Horyzont”, „Biała Reduta”. Wielokrotnie nominowany do nagrody im. Janusza Zajdla (pierwszy raz w 1992 roku, ostatni w 2015), zdobył ją za powieść „Kolory sztandarów”. Jest też laureatem innych wyróżnień za działalność wydawniczą i promotorską (m.in. nagrody im. Papcia Chmiela i nagrody im. Janusza Christy z działania na rzecz komiksu w Polsce).

W roku 2010 otrzymał odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego. W roku 2013 r. za zasługi na rzecz rozwoju kultury i za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski został uhonorowany medalem Złoty Krzyż Zasługi. Jego powieści i opowiadania były tłumaczone na angielski, czeski, litewski, rosyjski, ukraiński. Ukończył VI LO im. Tadeusza Reytana w Warszawie, studiował na wydziale Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej. Interesuje się polityką, astronomią, historią, grami planszowymi. Grał w III lidze koszykówki w zespole AZS Politechnika Warszawska. Jest żonaty, ma dwie córki.

Jacek Komuda – zawodowy pisarz i historyk, specjalizuje się dziejach Rzeczypospolitej Szlacheckiej. Autor książek i powieści historycznych, marynistycznych oraz zbiorów opowiadań, których akcja rozgrywa się w XVII wieku, na morzach, oceanach i w XV-wiecznej Francji. Jego dzieła, bez przerwy wznawiane, sprzedały się w łącznym nakładzie ponad pół miliona egzemplarzy i cieszą się ogromną popularnością wśród polskich Czytelników.

Wierny prawdzie, nie stroni od brutalnych, mocnych kart historii. Inaczej niż Sienkiewicz, woli pisać ku przestrodze, niż ku pokrzepieniu serc. Wskrzesza dawne obyczaje, postaci, zapomniane miejsca. Bohaterowie to ludzie miotani namiętnościami, a nie papierowe ideały. Najważniejszym celem, jaki stawia sobie autor, jest przybliżenie i spopularyzowanie wśród Czytelników historii Rzeczypospolitej Szlacheckiej.

Rafał Kosik - (1971, Warszawa), pisarz, publicysta, scenarzysta i wydawca. Opublikował dwadzieścia cztery książki: science-fiction dla dorosłych (m.in. powieści Mars, Vertical i Kameleon), serię „Felix, Net i Nika” dla młodzieży oraz serię dla dzieci „Amelia i Kuba”, które zdobyły liczne nagrody m.in. Nagrodę Literacką im. Żuławskiego, Nagrodę Janusza A. Zajdla oraz nagrodę Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY. Jego książki były tłumaczone na niemiecki, czeski, węgierski i litewski. Zainteresowania: literatura, nowe technologie, socjologia, kuchnia i motoryzacja.

Na Polconie odbędzie się premiera powieści SF "Różaniec"!

Magdalena Kozak – pisarka fantasy i science fiction. Z zawodu lekarz - specjalność medycyna ratunkowa. Jako lekarz, była z VII i XII zmianą polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie. Ranna w trakcie udzielania pomocy poszkodowanym w czasie ataku rakietowego, odznaczona Gwiazdą Afganistanu. Ukończyła Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych w stopniu podporucznika.

Debiutowała opowiadaniem Nuda w internetowym magazynie Fahrenheit w 2003 roku. Potem publikowała w Nowej Fantastyce i Science Fiction. Jej debiutem książkowym była powieść Nocarz (2006), pierwsza część Trylogii Nocarza, kolejne tomy to Renegat (2007) i Nikt (2008). Wszystkie części nominowane do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Poza cyklem napisała jeszcze trzy powieści: Fiolet (2010), Paskuda & Co. (2012) i Łzy diabła (2015). W czerwcu b.r. miała miejsce premiera 4 części przygód Vespera i spółki pod tytułem Młody.

Marta Krajewska - rosjoznawczyni, rozkochana w kulturze dawnych Słowian. Twórczyni świata Wilczej Doliny, inspirowanego kulturą dawnych Słowian. Należące do tego uniwersum opowiadanie „Daję życie biorę śmierć” zdobyło nominację do nagrody imienia Janusza A. Zajdla za rok 2014. W tym roku Marta Krajewska ponownie pojawi się w gronie nominowanych, tym razem za powieść „Idź i czekaj mrozów”. Z tą właśnie pozycją udało się autorce zadebiutować również na rynku amerykańskim („When the Frost comes” wyd. Royal Hawaian Press). Chcąc przybliżyć świat naszych przodków także młodszym czytelnikom autorka stworzyła opowieść z uniwersum Wilczej Doliny adresowaną do dzieci. „Noc między Tam i Tu” powinna się ukazać jesienią tego roku.

Jacek Łukawski - urodził się w Kielcach, z zawodu jest grafikiem komputerowym. Gdy nie miał jeszcze obowiązków, a miał czas, machał mieczem i strzelał z dział czarnoprochowych. Hartował ciało i ducha w organizacji strzeleckiej, brał udział w zawodach sprawnościowych i ćwiczył karate. Próbował też jeździć konno. Zwiedzał Polskę autostopem i na motocyklu. Zaczytywał się w książkach historycznych i fantasy.

Jest laureatem wojewódzkiego konkursu Talenty 2000. Po kilkunastu latach przerwy napisał cykl opowiadań, które pojawiły się drukiem w antologii Gawędy motocyklowe. Współtworzył kwartalnik motocyklowy „Swoimi Drogami”. Wraz z żoną mieszka w pobliżu chęcińskiego zamku.

Jakub Małecki - urodzony w 1982 roku w Kole – pisarz, autor książek: Błędy (2008), Przemytnik cudu (2008), Zaksięgowani (2009), Dżozef (2011), W odbiciu (2011), Odwrotniak (2013), Dygot (2015) i Ślady (2016).

Napisał również kilkanaście opowiadań ogłoszonych w prasie i w antologiach. Publikował m.in. w „Przekroju”, „Newsweeku”, „Polityce”, „Angorze”, „Miesięczniku Znak”, „Nowej Fantastyce” i „Tygodniku Powszechnym”.

Laureat Nagrody im. Jerzego Żuławskiego (Złote Wyróżnienie), nagrody Śląkfa w kategorii „Twórca roku” oraz Nagrody Literackiej Miesięcznika KSIĄŻKI. Nominowany również do Literackiej Nagrody NIKE, Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus, Poznańskiej Nagrody Literackiej i dwukrotnie do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. W roku 2017 otrzymał stypendium MŁODA POLSKA przyznawane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Katarzyna B. Miszczuk - (ur. 1988) lekarka i pisarka, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, obecnie w trakcie specjalizacji z medycyny rodzinnej. Debiutowała w wieku osiemnastu lat powieścią Wilk (2008), jej kontynuacja, Wilczyca, ukazała się w 2009 i została nominowana do Nagrody Nautilus, przyznawanej za najlepszy polski fantastyczny utwór literacki. Sławę przyniosła jej trylogia diabelsko-anielska: Ja, diablica (W.A.B. 2010), Ja, anielica (W.A.B. 2011) i Ja, potępiona (W.A.B. 2012). Wydała także powieść grozy Druga szansa (W.A.B. 2013) i kryminał Pustułka (W.A.B. 2015). Jest również autorką bestsellerowego cyklu słowiańskiego Kwiat paproci: Szeptucha (W.A.B. 2016), Noc Kupały (W.A.B. 2016) i „Żerca” (W.A.B. 2017) oraz parodystycznej powieści Gwiezdny Wojownik (nowe wydanie Uroboros 2017).

Strona autorki: katarzynaberenikamiszczuk.blogspot.com

Jakub Nowak - pisarz i medioznawca. Autor zbioru opowiadań Amnezjak (Powergraph, 2017). Publikował też w „Nowej Fantastyce”, „Czasie Fantastyki” oraz antologiach, m.in. Głos Lema (Powergraph, 2011) i Science Fiction (Powergraph, 2011). Gdy nie pisze i nie poświęca czasu na fanowskie popkulturowe przyjemności, pracuje na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie zajmuje się teoriami mediów, kulturą popularną i nowymi wzorcami aktywności obywatelskiej online.

Andrzej Pilipiuk – ur. w 1974 r. człowiek z przeszłości. Niestrudzony tropiciel ciekawostek z lamusa. Kolekcjoner nagród literackich, który z pisania z pasją uczynił swój sposób na życie. Miarą jego sukcesu jest 30 napisanych powieści wydanych w ciągu dekady, milion sprzedanych książek i miejsce na podium ścisłej czołówki najpoczytniejszych pisarzy w Polsce.

Homo literatus, który do pisania podchodzi z żelazną regułą – pracuje planowo, codziennie, a kiedy poczuje zmęczenie fabułą, zabiera się za inny tytuł. Uprzedzając krytykę sam siebie nazwał Wielkim Grafomanem. Z wykształcenia archeolog, z zamiłowania łowca meteorów. Beznadziejnie zauroczony zapomnianymi odkrywcami i wynalazkami XIX wieku. Społecznik. Własnym sumptem i ogromnym zaangażowaniem wydał unikatowy album o Wojsławicach, mieście w którym narodził się Jakub Wędrowycz.

Twórca panteonu niezwykłych bohaterów literackich oraz Jakuba Wędrowycza – zawistnego, mściwego kmiota, bimbrownika i egzorcysty. Jedynego w polskiej literaturze, rdzennie polskiego superbohatera, który przez lata rozśmieszania do łez, dorobił się własnego festiwalu.

Czterokrotny laureat prestiżowej nagrody Nautilusa. Dziesięciokrotnie nominowany, raz nagrodzony Nagrodą im. Janusza A. Zajdla. As EMPiK-u 2006 – jeden z trzech najchętniej kupowanych autorów.

Pija herbatę. Ani wstrząśniętą, ani tym bardziej mieszaną. Parzoną w samowarze.

Krzysztof Piskorski – pisarz, autor fantastyki, twórca gier fabularnych, publicysta. Studiował archeologię oraz informatykę. Debiutował artykułami związanymi z grami fabularnymi w magazynach „Magia i Miecz” oraz „Portal”. Otrzymał branżową nagrodę Quentina, a w 2003 roku opublikował grę fabularną Władcy Losu wydaną w serii Nowa Fala przez wydawnictwo Portal.

Literacko zadebiutował w 2004 roku, na łamach „Nowej Fantastyki”, swoje opowiadania publikował również w czasopismach „Science Fiction”, „Magazyn Fantastyczny” oraz w antologiach.

Jego debiutem książkowym jest opublikowana w 2005 powieść "Wygnaniec", pierwszy tom trylogii, w której stworzył oryginalny świat fantasy inspirowany tradycyjną kulturą Półwyspu Arabskiego. Pochodzący z 2007 zbiór "Poczet dziwów miejskich" sięgał z kolei do lokalnego wrocławskiego kolorytu. Kolejna powieść, dwutomowa "Zadra", osadzona w okresie wojen napoleońskich, przyniosła Piskorskiemu w roku 2009 pierwszą nominację do nagrody Zajdla oraz nagrody im. Żuławskiego. Wydana w 2011 roku "Krawędź czasu" została ponownie nominowana do obu nagród, zaś opublikowany w 2013 r. "Cienioryt" przyniósł Piskorskiemu pierwszego Zajdla oraz Złote Wyróżnienie Żuławskiego. Nominowany do Nagrody Zajdla za wydaną w 2016 r. powieści "Czterdzieści i cztery".

Marcin Przybyłek - (1968) z wykształcenia lekarz medycyny, trener szkoleń Studenckiej Szkoły Higieny Psychicznej, członek założyciel Stowarzyszenia Aktywnego Rozwoju Osobowości, uczestnik Seminarium Platońskiego, wykładowca Studenckiego Koła Higieny Psychicznej, prowadzący Studium Twórczości Indywidualnej. Pracował jako przedstawiciel naukowy koncernu farmaceutycznego KRKA, potem założył firmę HEKSON Treningi Rozwoju Osobowości prowadzącą szkolenia interpersonalne. Obok beletrystyki publikuje teksty z zakresu psychologii rozwoju osobowości twórczości i psychologii biznesu oraz poświęcone muzyce. Debiutował literacko w czerwcu roku 2000 w miesięczniku “Świat gier komputerowych” tworząc popularną rubrykę "Grao Story".

Na łamach „Nowej Fantastyki” dał się poznać jako publicysta. W numerze 11/2002 ukazało się jego pierwsze opowiadanie z cyklu o gamedecu („gierczanym detektywie”) Torkilu Aymorze – Gamedec. Małpia pułapka. Jego debiutem książkowym był zbiór dwunastu opowiadań Gamedec. Granica rzeczywistości, wydany przez wydawnictwo superNowa w 2004 roku. Obecnie cykl Gamedec liczy sześć tomów.

Jest współautorem gry planszowej Gamedec opartej o własną twórczość oraz dwutomowej powieści postapokaliptycznej "Orzeł Biały"- pierwowzorami bohaterów książki są autentyczne postacie środowiska fantastycznego. Jest także fantastycznym i niezwykle lubianym prelegentem konwentowym, a jego wykłady często oscylujące wokół psychologii czy filozofii gromadzą tłumy słuchaczy.

Martyna Raduchowska - rocznik ‘87. Wrocławianka z urodzenia i sentymentu, warszawianka z zamieszkania i zaskoczenia. Absolwentka psychologii i kryminologii (Aberystwyth University), neurobiologii poznawczej (University of York) oraz psychologii śledczej (Uniwersytet SWPS). Z zapałem zgłębia tajniki ludzkiego mózgu oraz profilowania osób zaginionych i nieznanych sprawców zbrodni.

Debiutowała opowiadaniem Cała Prawda o PPM w antologii Kochali się, że strach (2007), a swoje studencko-emigracyjne przygody z fantastycznym twistem opisała w opowiadaniu Shade, w antologii Nawiedziny (2009). Autorka dwóch powieści z gatunku urban fantasy: Szamanka od umarlaków (2011) i Demon Luster (2014), oraz cyberpunkowego kryminału Łzy Mai (2015) wyróżnionego Nagrodą Literacką Kwazar za wartości naukowe w literaturze science fiction (2016). Obecnie popełnia kolejną powieść i pracuje jako scenarzystka w studiu CD PROJEKT RED.

Pisać zaczęła gdzieś w okolicach dwunastego roku życia, przestać natomiast — ku udręce własnej i cudzej — nie zamierza nigdy.

Radek Rak - rocznik 1987. Lekarz weterynarii, pracuje w swoim zawodzie. Wielki wielbiciel Beskidu Niskiego i dobrej herbaty. Autor kilku opowiadań publikowanych w Nowej Fantastyce i antologii Allegro i Powergraphu "Legendy polskie" oraz powieści "Kocham cię, Lilith" i "Puste niebo". Druga z nich, oprócz nominacji do Zajdla, otrzymała też nominację do Żuławskiego. Obecnie mieszka w Krakowie. Lubi swoje życie.

Jarosław Rybski - wrocławianin z krwi i kości, który ma, co prawda kilka ulubionych miejsc na świecie, ale nie wyobraża sobie życia poza Starym Miastem. Tłumacz prawie 100 książek i takiej samej liczby komiksów. Przekładał dzieła T.S. Eliota, Mario Puzo, Irvine Welsha, Philipa K. Dicka, Adriana Czajkowskiego, Scotta Westerfelda i innych. Członek Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Debiutuje książką Bractwo Wrocławskie – Warkot, której akcja toczy się we Wrocławiu w latach 50tych z udziałem sił nieczystych.

Robert M. Wegner - debiutował w 2002 r. opowiadaniem Ostatni lot Nocnego Kowboja opublikowanym w 19. numerze miesięcznika „Science Fiction”. Jego debiutem książkowym był wydany w 2009 zbiór Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Do tej. Do tej pory nakładem wydawnictwa Powergraph ukazały się cztery książki z uniwersum Meekhańskiego.

Pięciokrotny laureat Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Pierwszy raz otrzymał ją za opowiadanie "Wszyscy jesteśmy Meekhańczykami" zamieszczone w zbiorze "Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ–Południe", w 2013 r. jako drugi pisarz w historii otrzymał nagrody im. Janusza A. Zajdla w obu kategoriach – dla najlepszego opowiadania za utwór Jeszcze jeden bohater oraz najlepszej powieści za Niebo ze stali. Swoje osiągnięcie powtórzył jeszcze raz trzy lata później - w 2016 r. we Wrocławiu , zdobywając statuetki za powieść "Pamięć wszystkich słów. Opowieści z meekhańskiego pogranicza" oraz opowiadanie "Milczenie owcy".

Dwukrotny laureat Sfinksa - za opowiadanie "Najlepsze, jakie można kupić" zamieszczone w zbiorze Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód–Zachód, oraz za powieść "Niebo ze stali", która została uhonorowana Sfinksem dla najlepszej polskiej powieści 2012 roku.

Dwukrotny laureat Srebrnego Wyróżnienia, przyznanego przez Jury Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego za powieści Niebo ze stali w 2013 roku i za Pamięć wszystkich słów w roku 2016.

Na Euroconie 2014 otrzymał nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction (ESFS) dla najbardziej obiecującego młodego twórcy – Encouragement Award.

GOŚCIE - KATEGORIA: PUBLICYSTYKA - FILM

Bartek Czartoryski - krytyk filmowy, tłumacz literatury, samozwańczy spec od kultury popularnej. O kinie, komiksie, grach i literaturze publikuje między innymi w tygodniku Wprost, magazynie Pixel i portalu Onet. Przeprowadził dziesiątki rozmów z gwiazdami dużego i małego ekranu. Bywalec San Diego Comic-Con, fan horroru, szef wydania weekendowego naEKRANIE.pl.

Staszek Mąderek - reżyser i scenarzysta, z zamiłowania również kompozytor i aktor. Pionier filmowej produkcji niezależnej w Polsce. Ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Doświadczenie zawodowe zdobywał od 1988, pracując w Ośrodku Regionalnym TVP w Poznaniu. Pierwsze próby reżyserskie podejmował realizując sekwencje fabularne i fabularyzowane w audycjach, reportażach i filmach dokumentalnych swoich kolegów – dziennikarzy. W 1992 r. zrealizował swój pierwszy film autorski – bajkę muzyczną pt. Co wiedzą dzieci o krasnoludkach, wyprodukowaną na zlecenie Telewizji Dzieci i Młodzieży TVP.

W 2000 roku powstał film Stars in Black – parodia zwiastuna filmowego Gwiezdnych wojen (oraz kilku innych produkcji kina fantastycznego). Ten zrealizowany skromnymi środkami filmowy short, pełen zadziwiających jak na swoje czasy efektów specjalnych przyniósł Staszkowi uznanie i rozgłos. W lipcu 2006 rozpoczęła się produkcja pełnometrażowego filmu Gwiazdy w czerni, luźno opartego na pomysłach z krótkometrażówki.

Obecnie Staszek zajmuje się produkcją filmów, reklam i teledysków, reżyseruje rozgrywkę, sekwencje aktorskie i sesje motion capture w grach komputerowych, eksperymentuje z najnowszymi technologiami przy tworzeniu gier i filmów (VR, AR, fotogrametria), prowadzi też liczne warsztaty, wykłady i prelekcje dotyczące sztuki aktorskiej, wystąpień publicznych oraz produkcji filmowej.

Artur Nowakowski - bibliotekoznawca ze specjalnością historia książki.

Interesuje się sztuką książki: od typografii po ilustratorstwo. Jest autorem tekstów o tematyce bibliologicznej, publikowanych w „Wiadomościach Księgarskich”, „Bibliotekarzu” i „Toruńskich Studiach Bibliologicznych”, oraz artykułów poświęconych historii kultury i sztuce, ogłaszanych w tomach zbiorowych oraz czasopismach (między innymi w „Fantastyce”).

Opracował dwa poradniki bibliograficzne: Fantastyka Polska 1945-2001 i PWN – Wydawnictwo Naukowe PWN 1951-2001 (oba 2001). W 2014 roku ukazała się jego pierwsza książka: "Fantastyczne światy na okładkach i w ilustracjach książek oraz czasopism od wieku XIX do lat 80. XX wieku" NA Polconie pojawi się kolejna publikacja "Fanzin SF: wydawcy, artyści, fandom".

Wojciech Orliński - ur. w 1969 r. absolwent Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, od 1997 roku związany z „Gazetą Wyborczą”. Stypendysta Instytutu Wiedzy o Człowieku w Wiedniu (2005). Od 2014 roku wykładowca na wydziale dziennikarstwa i nowych mediów Collegium Civitas, wcześniej w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Autor wielu książek, w tym powieści science fiction "Polska nie istnieje". Debiutował leksykonem lemologicznym "Co to są sepulki – wszystko o Lemie". Prowadzi bloga Ekskursje w dyskursie (wo.blox.pl) i audycję Piąteczek w radiu TOK FM.

Maciej Parowski - pisarz, redaktor, publicysta, krytyk literacki i filmowy, znawca komiksu. Zwany redaktorem polskich fantastów, bo to u niego, w miesięczniku „Fantastyka” i „Nowa Fantastyka”, debiutowało większość polskich autorów fantastyki, choćby Andrzej Sapkowski, Jacek Dukaj czy Marek Huberath. Ukończył wydział elektryczny Politechniki Warszawskiej. Związany z tygodnikiem studenckim „Politechnik”, przeszedł w nim wszystkie stopnie kariery, od felietonisty po redaktora naczelnego. Od samego początku, od października 1982 roku w miesięczniku „Fantastyka”, jako kierownik literatury polskiej, w latach 1992-2003 redaktor naczelny „Nowej Fantastyki”. Redaktor naczelny kwartalnika dla zaawansowanych – „Czas fantastyki”.

Jako autor debiutował w 1970 roku opowiadaniem Bunt robotów. Debiutem książkowym była powieść Twarzą ku ziemi (1982) należąca do nurtu fantastyki socjologicznej. Swoje wczesne opowiadania publikował w antologiach, zebrał je w tomie Sposób na kobiety (1985). Propagator sztuki komiksowej. Scenarzysta komiksów Funky Koval, Wiedźmin, Burza i Naród wybrany. W 2006 roku otrzymał doktorat humoris causa, czyli nagrodę im. Papcia Chmiela za zasługi dla polskiego komiksu. Swoje recenzje, wywiady, felietony publikował w książkach: Bez dubbingu (1978), Czas fantastyki (1990), Małpy pana Boga (2011, 2013), Z bandytą w windzie (2015).

W 2010 roku opublikował powieść Burza. Ucieczka z Warszawy ’40, wydaną przez Narodowe Centrum Kultury w serii Zwrotnice czasu. Za tę książkę Maciej Parowski otrzymał wyróżnienie im. Józefa Mackiewicza.

Jerzy Rzymowski - ur. 1975 w Warszawie, redaktor, dziennikarz, pisarz i tłumacz. Pseudonim JeRzy. Od 2006 roku prowadzi dział publicystyki w „Nowej Fantastyce”, a od września 2013 roku jest także redaktorem naczelnym pisma. Współpracuje także z portalem internetowym Dzika Banda i Kawerna.

Tłumaczył m.in. opowiadania fantastyczno–naukowe, a także komiksy dla wydawnictwa Egmont (m.in. ze świata Star Wars i Sędziego Dredda) oraz felietony i wywiady dla Nowej Fantastyki.

Z wykształcenia jest technikiem handlu. Członek Klubu Tfurców i Asocjacji Polskich Pisarzy Fantastycznych. Członek-założyciel Polskiego Towarzystwa Badania Gier. Redaktor magazynów Kruk (1997) i Magia i Miecz (1998 - 2001) oraz tygodnika internetowego GameStar. Współpracował z TVP1 przy tworzeniu cyklu programów dla dzieci „Łowcy przygód” (jako współscenarzysta i aktor). Od października 2000 r. do sierpnia 2002 r. współprowadzący audycję „Dzikie Pola” na antenie Radiostacji.

GOŚCIE - KATEGORIA: GRAFIKA I KOMIKS

Piotr "BEDYK" Bednarczyk - ur. w 1985 r. absolwent Wydziału Malarstwa na warszawskiej ASP. Rysownik wyróżnionej w organizowanym przez wydawnictwo Egmont konkursie na komiks dla dzieci im. Janusza Christy serii Lil i Put oraz współautor oficjalnej kontynuacji kultowego komiksu Kajko i Kokosz. Storyboardzista i autor projektów plastycznych do filmów animowanych. Twórca murali i członek kolektywu Świeżo Malowane.

Małgorzata Chudziak - gadatliwa komiksomaniaczka studiująca bezrobocie na Uniwersytecie Aplikantów McDonalda. Poza tym jest zastępcą redaktora naczelnego niespie.com, gdzie pisze recenzje komiksowe. Na swoim kanale Egzaltowana BlueBird nagrywa filmiki o starych, zapomnianych komiksach.

Jacek Drewnowski - urodzony w 1974 r. tłumacz, pisarz i redaktor. Jako pisarz debiutował w 1994 roku dwoma opowiadaniami fantastycznonaukowymi w magazynie „Fenix”, później opublikował jeszcze kilkanaście opowiadań, głównie w „Feniksie”, a także w „Magii i Mieczu” i antologiach. Był też publicystą i stałym współpracownikiem „Feniksa” i „Magii i Miecza”, a także redaktorem naczelnym dziecięcych pism komiksowych „Królik Bugs” i „Tom i Jerry”. Pracę tłumacza rozpoczął w 1998 roku od komiksów o Kaczorze Donaldzie i Myszce Miki, które przekłada do dzisiaj. Z języka angielskiego i włoskiego przetłumaczył liczne książki oraz filmy, a przede wszystkim komiksy – jeśli chodzi o te ostatnie, ma największy dorobek translatorski w Polsce.

Od dzieciństwa miłośnik Star Wars, był redaktorem naczelnym pisma komiksowego „Gwiezdne Wojny Komiks” (1999-2000), a także tłumaczem i konsultantem licznych książek i komiksów SW. Był redaktorem magazynów komiksowych „Star Wars Komiks” i „Star Wars Komiks Wydanie Specjalne” (2008-2014), a obecnie pełni funkcję redaktora prowadzącego drugiej edycji magazynu „Star Wars Komiks” i kolekcji albumów komiksowych „Star Wars Legendy”.

Jacek Gdaniec – redaktor, publicysta, wydawca, krytyk i animator kultury komiksowej. Wieloletni redaktor naczelny portalu Gildia.pl, który przyczynił się do ogromnego swego czasu sukcesu i zasięgu serwisu, z początkiem tego roku tylko w funkcji Redaktora Gildii Komiksu. Współtworzył markę Wydawnictwo Komiksowe.

Sławomir Kiełbus - Ur. 18 października 1969, w Strzelinie koło Wrocławia. Po uzyskaniu dyplomu technika mechanika dość szybko naprawił błąd młodości, zajmując się twórczością plastyczną, do której ma naturalne predyspozycje. Najpierw prowadził własną firmę, zajmującą się tworzeniem szyldów, następnie - na początku lat 90. - realizował niezliczone rysunki edukacyjne dla dzieci na zlecenie drukarni w Płocku.

W 1996 r. wyjechał do Łodzi, zgłosił się do redakcji tygodnika "Angora" i został tam doceniony jako grafik prasowy. Pracuje tam do dziś. To dla tego magazynu (a zwłaszcza dla jego dodatku "Angorka") powstały najważniejsze komiksowe dzieła Kiełbusa: serial dla dzieci Gwidon - rysowany do dziś, Ignac, Milkymen, Torfiak (również dla dzieci) i Wieśmin - komiksowa parodia Wiedźmina. Poza komiksami rysuje także celne rysunki satyryczne. publikowane na łamach "Angory" i "Superexpressu". Komiksy Kiełbusa stanowiły też żelazną pozycję w magazynie komiksowym "Krakers". W 1997 r. jako jeden z autorów publikujących w tygodniku "Angora" prezentował swe prace na wystawie podczas łódzkiego festiwalu komiksowego.

W październiku 2002 roku zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi za pracę pt. O tym, jak chłop baby szukał. Jego komiksy odznaczają się niezwykłą biegłością tak w rysunku realistycznym, jak i humorystycznym, swobodą w użyciu środków graficznych, perfekcyjnym opanowaniem przeróżnych konwencji komiksowych i - co najważniejsze - kapitalnym poczuciem humoru i pomysłowością. Obecnie mieszka w Łodzi wraz z żoną Moniką.

Maciej "MAIKI" Kur – ur. w 1988 r., z wykształcenia scenarzysta (Akademia Filmu i Telewizji w Warszawie) i animator (warszawska ASP, Wydział Sztuki Mediów). Współtwórca seriali animowanych oraz filmów dokumentalnych. Wraz z Piotrem Bednarczykiem autor serii komiksowej "Lil i Put" oraz jeden ze scenarzystów serii "Kajko i Kokosz - nowe przygody".

Hobbystycznie malarz abstrakcjonista. Miłośnik komiksu, kina i animacji klasycznej. Jego komiksowymi idolami są m.in. René Goscinny, Don Rosa, E. C. Segar, Allan Moore i Janusz Christa. Nie trawi cynizmu, kocha spirytualizm i słanie pozytywnych wibracji.

Robert Lipski – rocznik 1967, znany tłumacz powieści grozy, głównie prozy H. P. Lovecrafta, ale też Stephena Kinga. Miłośnik zjawisk paranormalnych i okultyzmu. Od wielu lat zapalony tłumacz komiksów, przekład "Żywych trupów" to jego zasługa!

Marek Okoń - ilustrator i grafik koncepcyjny, działający w branży od 10 lat. Swoja karierę w grafice cyfrowej zaczynał od projektowania okładek książek i ilustrowania albumów. Obecnie pracuje dla najwiekszych producentów gier video (Sony, Microsoft, Eidos Interactive, Ubisotft ) jak i studiów filmowych (Legendary Pictures, Warner Bros, Marvel, DC Studios) tworząc projekty lokacji, przedmiotów i postaci oraz materiały promocyjne, okładki i plakaty.

Realistyczny styl stara się pogodzić z tradycyjną malarskością, by tworzona ilustracja przemawiała do widza zarówno pod względem estetycznym, jak i projektowym.

Zapraszamy nie tylko na spotkanie z fantastycznym ilustratorem, ale także na wernisaż i wystawę prac.

Hubert Ronek - polski twórca komiksów, rysownik i scenarzysta, ale również publicysta. Obecnie mieszka w Lublinie. W swoim dorobku ma kilka albumów komiksowych, udział w wielu antologiach i magazynach oraz niezliczoną już ilość publikacji w czasopismach (głównie dla młodszych czytelników).

Obecnie zawodowy czas poświęca tworzeniu serii komiksowych: "Wojenna odyseja Antka Srebrnego" oraz "Jestem Bogiem". Niedawno ukazał się jego nowy autorski tytuł fantasy "World of Aghart".

Tomasz Sidorkiewicz - tłumacz mieszkający na co dzień w Zgorzelcu. Trudno sobie obecnie wyobrazić polski rynek komiksów bez jego ogromnego wkładu pracy. Współpracuje z głównymi wydawnictwami w kraju, specjalizuje się w komiksie amerykańskim. Redaktor naczelny wydawnictwa Mucha Comics, a także redaktor merytoryczny Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela wydawanej przez Hachette Polska.

Jakub Syty - ur. w 1982 r. - miłośnik, publicysta, tłumacz i scenarzysta komiksowy. Wieloletni współorganizator Lubelskich Spotkań z Komiksem. Scenarzysta serii "Kubatu". 

Artur Wabik - (ur. 27 stycznia 1982 w Krakowie) – polski artysta sztuk wizualnych, kurator, publicysta, badacz popkultury. Wydawca komiksu i literatury fantastycznej. Od końca lat dziewięćdziesiątych związany ze street artem, autor murali i instalacji w przestrzeni publicznej. W latach 2001–2005 studiował w Instytucie Historii Sztuki na wydziale historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W latach 2002–2004 pełnił funkcję dyrektora artystycznego studenckiego Festiwalu Nowych Technologii w Sztuce „art-e-strada”. Był pomysłodawcą i kuratorem trzech edycji (2003, 2004 i 2010) interdyscyplinarnego projektu artystycznego „Komiks na Ścianach”, będącego spotkaniem estetyk komiksu i graffiti (w projekcie wzięli udział m.in. – Przemysław Truściński, Jakub Rebelka, Dagmara Matuszak, Sławomir ZBIOK Czajkowski, Mateusz Kołek, Julius Luge).

W latach 2003–2012 Artur Wabik był redaktorem naczelnym wydawnictwa „Atropos”, które specjalizowało się w edycji komiksów, oraz ekskluzywnych, bogato ilustrowanych albumów o charakterze kolekcjonerskim. W 2004 zredagował i wydał antologię polskiego komiksu internetowego „Komiks w Sieci” przedstawiającą szeroko zjawisko komiksowych blogów poprzez prezentację prac ich twórców, takich jak m.in. Agata „Endo” Nowicka, Bartek „Belle” Felczak, Jacek Karaszewski, Ernesto Gonzales, kolektyw „Pvek”. W marcu 2005 wydał „Melindę” – nowelę graficzną będącą owocem współpracy angielskiego pisarza Neila Gaimana i polskiej ilustratorki Dagmary Matuszak. W kolejnych latach, we współpracy Dagmarą Matuszak zrealizował także bibliofilskie wydania książek – „Maladie” Andrzeja Sapkowskiego i „Anansi Boys” Neila Gaimana.

GOŚCIE - KATEGORIA: FANDOM

Jadwiga Zajdel - od wielu lat mieszka w Warszawie, na Bródnie. W latach 1987-97 była pracownikiem Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej, gdzie wcześniej pracował jej mąż, Janusz A. Zajdel. Obecnie opiekuje się spuścizną literacką po mężu. W 2010 r. ukazał się zbiór opowiadań Relacja z pierwszej ręki, do którego wybrała trzydzieści trzy teksty i opatrzyła wstępem. Czas wypełniają jej także wnuki, Kubuś i Franio, synowie Joanny Zajdel-Przybył. Jest honorową patronką Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla i aktywnie uczestniczy w wybranych konwentach miłośników fantastyki.

Bogusław "Boguś" Gwozdecki - czytelnik literatury fantastycznej od połowy lat 60-tych ubiegłego wieku. Członek Klubu Fantastyki „Collaps” od 1983 r. a od 1987 roku współzałożyciel i członek Gdańskiego Klubu Fantastyki.

Pierwszy Prezes, a następnie wieloletni skarbnik GKF. Współorganizator wszystkich wielkich (Eurocon’2000, Nordcony i Polcony) i mniejszych konwentów organizowanych przez Klub. Od momentu powstania Związku Stowarzyszeń „Fandom Polski” do dziś pełni funkcję skarbnika Stowarzyszenia.

W 2013 roku na „Nordconie”, po 26 latach czynnej działalności, ogłosił przejście na „emeryturę fandomową”. W 2015 roku zaangażował się jeszcze w organizację Polcon-u w Poznaniu.

Miłośnik literatury: od klasycznej SF przez fantasy aż do (obecnie) space - opery i militarnej SF (chyba z racji zawodu pilota wojskowego). Obecnie na emeryturze.

Klaudia Heintze - od wielu lat zaangażowana w organizację niezliczonych konwentów, koordynatorka Seminariów Literackich, Asuconów i niektórych Polconów - w tym Główna koordynatorka jubileuszowego, trzydziestego Polconu. Nominowana do Identyfikatora Pyrkonu w kategorii Promotor Fantastyki, laureatka Nagrody im. Krzysztofa „Papiera” Papierkowskiego i pierwszej w historii nagrody KONgresu. Przez wiele osób uważana za dobrego ducha polskiego fandomu. Była Prezes Śląskiego Klubu Fantastyki, a aktualnie członek zarządu Związku Stowarzyszeń Fandom Polski.

Erudytka i tłumaczka. Ceniona prelegentka i panelistka specjalizująca się w tematach literackich, mitologicznych i psychospołecznych. Intelektualnie niespokojny duch: studiowała filozofię, resocjalizację i zarządzanie.

Zawodowo ekspert w dziedzinie perfumiarstwa i krytyk perfumeryjny. Autorka bloga Sabbath of Senses. Promotorka działań zmierzających do uznania perfumiarstwa za dziedzinę sztuki.

Michał "Misiek" Karzyński - członek Studenckiego Klubu Miłośników i Gier Fabularnych "Grimuar", organizator Dragonu 2008 i Pyrkonów 2009-2017. Aktualnie stara się odnaleźć najlepszą ścieżkę rozwoju dla Warsaw Comic Con. Fandom lubi, ale w odpowiednich dawkach; nie rozumie organizatorów Polconów (głównie dlatego, że organizował Polcon 2011) i podziwia upór niektórych z nich. Za kluczowe pytania przy organizacji konwentów uznaje: "Po co? Jaki mamy w tym cel?" oraz "Jak i kto dokładnie to zrobi?".

Marcin "ALQUA" Kłak - trafił do fandomu w 2002 roku. Zaczynał od konwentów mangowych ale dość szybko zainteresowały go także imprezy fantastyczne. Już od pierwszego konwentu co nieco pomagał, a potem wciągał się tylko głębiej. Koordynował kilka imprez mangowych oraz fantastycznych, sam nie zliczy na ilu pomagał. Ostatnio zainteresował się fandomem międzynarodowym i bloguje po angielsku o konwentach na FandomRover.com

Mirosław "XARIC" Kowalski - w fandomie znany bardziej jako Xaric. Rocznik 1981. Z wykształcenia filozof, z zawodu grafik komputerowy. Fan fantastyki od momentu, kiedy w wieku 7 lat przeczytał „Planetę małp”. Potem obejrzał nadawane w telewizji Gwiezdne Wojny i dalej jakoś już poszło. Członek założyciel i wieloletni członek zarządu oraz prezes Stowarzyszenia AVANGARDA. Były członek zarządu ZSFP, od kilku lat członek Komisji Nominacyjnej Nagrody Zajdla.

Organizator czterech Polconów w tym dwóch warszawskich. Wieloletni organizator i koordynator główny konwentów Avangarda i zjAva. Współtwórca „Szkoleń dla konwentorobów”. Organizuje i wspiera imprezy fanowskie od 12 lat, jako koordynator bloków programowych, opiekun wystawców, twórca konwentowej poligrafii. W ubiegłym roku przestał w końcu powtarzać, że nie zorganizuje już więcej żadnego konwentu.

Grzegorz "Harcerz" Kozubski - urodzony 21 października 1955 r., Fan z Białegostoku, syn Wacława Kozubskiego, Smok Fandomu.

Członek Białostockiego Klubu Fantastyki UBIK, współzałożyciel Podlaskiego Klubu Fantastyki TAURUS i jego najdłużej urzędujący (1986 - 1998) prezes. Współzałożyciel i były prezes Podlaskiego Towarzystwa Miłośników Fantastyki. Koordynator Wiosennych i Jesiennych „Spotkań z Fantastyką” dla miasta - trwających przez kilka lat. Członek „Specjalny” GKF-u.

Współtwórca i koordynator wszystkich KONTURÓW w Supraślu, organizator Polconów w 1992 i 1998 roku w Białymstoku. Członek ekipy organizacyjnej Polcon 2015 w Poznaniu.

Redaktor fanzinów „Fandom News”, „Esperal”, „Nowe Wizje”, Widok z Wysokiego Zamku.

Jest także członkiem zaprzyjaźnionym takich klubów z Polski, jak „Żyrafan” z Żyrardowa, „Collaps” z Gdyni oraz członkiem elitarnego stowarzyszenia „First Generation” zewnętrzna z legitymacją nr. 010. Wraz z ojcem laureat Śląkfy Fana Roku 1989. W maju 1989 na KONTURZE jako pierwszy w Polsce zorganizował Grę Terenową, czyli RPG na żywo, która została stałym punktem programu wszystkich późniejszych KONTURÓW i rozpoczęła ciąg tego typu imprez: Plawack i inne.

W 1992 r. jako pierwszy w Polsce otworzył podwoje Polconu dla graczy i dał im stałe miejsce na tych imprezach. „Mister Nordconu” z 1991 r. w Jelitkowie.

Michał "Puszkin" Marszalik -autor gier fabularnych, redaktor, publicysta. Współautor podręcznika gry fabularnej "Wiedźmin: Gra Wyobraźni".

Były redaktor magazynu "Magia i miecz" i współpracownik magazynu "Gwiezdny Pirat".

Założyciel serwisu internetowego "Informator Konwentowy".

Autor pomysłu i wieloletni organizator Puchar Mistrza Mistrzów - turnieju na najlepszego Mistrza Gry gier RPG w Polsce.

Organizator i współorganizator wielu konwentów i konferencji m.in.: Polcon ('92 i '98), Magicon, Konkret, ConQuest, Konferencja horroru.

Członek-założyciel Polskiego Towarzystwa Badania Gier.

Wieloletni wiceprezes Klubu Fantastyki Nexus.

Paweł Ostrowski - rocznik 1976. Poznaniak z urodzenia i przekonań, z zawodu radca prawny. W fandomie od pierwszej połowy lat 90., zawsze najmocniej zainteresowany literacką częścią konwentów. W poznańskiej Drugiej Erze od początku jej istnienia. Organizator Pyrkonów od czasów, kiedy konwent nie nazywał się Pyrkonem, w swojej karierze konwentoroba zaliczył również pracę przy pięciu Polconach.

Od 2014 Prezes Związku Stowarzyszeń Fandom Polski. Zwolennik zasady, że ZSFP ma pomagać, a nie rządzić. W stosunku do własnej prezesury, wiecznie z siebie niezadowolony, ale jeżeli chodzi o przyszłość fandomu i Polconów, ostrożny optymista. Ma nadzieję, że w sprawach ważnych fani są i będą w stanie się zjednoczyć i pracować razem dla dobra całego fandomu.

Maciej "TOUDI" Pitala - wieloletni twórca i działacz fandomu lokalnego i ogólnopolskiego. Działa w Krakowskiej Sieci Fantastyki, ożywia krakowską scenę konwentową, organizuje szkolenia dla organizatorów konwentów (i KONgres), współpracuje z wydawnictwami. Ma codziennie tysiąc pomysłów, z czego jednym dziennie dzieli się ze światem, a co drugi z nich faktycznie realizuje. Publicysta magazynu Fantom. Prywatnie zamieszkały w Myślenicach.

Piotr Rak - animator fantastyki, w fandomie od lat 70., należał jeszcze do OKMFiSF. Od chwili założenia Śląskiego Klubu Fantastyki jeden z filarów klubu, współorganizator licznych konwentów, jeden z gnomów. Połowa słynnego Szalejącego duetu reporterskiego Rak-Cholewa. Jako przyjaciel fandomu czeskiego zwany też "czeskim łącznikiem". Uczestnik wielu konwentów europejskich i światowych.

Wojciech Rzadek - rocznik 1980. Krakus. Z wykształcenia tłumacz i pedagog, magister filologii romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mistrz Gry, Game Designer, Product Manager, Trener.

Od 24 lat zajmuje się wszelkiego typu rozrywką interaktywną: grami RPG, grami planszowymi, LARP’ami, grami terenowymi i symulacyjnymi. Od 20 lat aktywny i czynny MG, zawsze sam tworzy scenariusze do gier fabularnych i LARP’ów w różnorodnych konwencjach i systemach, projektuje planszówki. Jest autorem czterech gier planszowych obecnych na rynku gier: „Rice Wars”, „Abetto”, „Astro Jam” oraz „W pustyni i w puszczy”. Poprowadził na konwentach ponad 300 punktów programu: prelekcji, warsztatów i konkursów (głównie o RPG). Od 1997 roku organizuje i pomaga w organizacji zjazdów fanów fantastyki w całej Polsce. Jest członkiem grupy kreatywnej Lans Macabre. Od 2011 roku organizator konkursu Puchar Mistrza Mistrzów.

Laureat większości najbardziej prestiżowych konkursów związanych z grami planszowymi:

- Laureat nagrody Śląkfa 2014 w kategorii Fan Roku

- Trzykrotny zdobywca Pucharu Mistrza Mistrzów: w 2003, 2004 oraz 2009 roku. Siedmiokrotny finalista tego konkursu.

- Zwycięzca konkursu dla MG - Złote Kości 2013

- Zwycięzca konkursu dla MG - Złote Topory 2010

- Prelegent Roku 2010 w konkursie organizowanym przez platformę Master Mind

- Wyróżniony w konkursie Quentin 2009

- Zwycięzca Konkursu GRAMY! w 2006

Obecnie prowadzi własną działalność gospodarczą ADMONDO, która zajmuje się szkoleniami w połączeniu z szeroko pojętą rozrywką interaktywną dla biznesu. Wojtek prowadzi w niej szkolenia dla firm, a także projektuje i realizuje gry planszowe oraz eventy. Od września współpracuje też z wydawnictwem FoxGames, jako wydawca gier planszowych.

Witold Siekierzyński - z wykształcenia i zawodu psycholog ekonomiczny, ekspert m.in w zakresie wystąpień publicznych, komunikacji i marketingu. W środowisku fantastycznym znany również jako doradca, trener i szkoleniowiec organizatorów konwentów. Pierwszy klub (Rassun) założył w 1994 roku, po swoim pierwszym konwencie. Pomysłodawca powołania Związku Stowarzyszeń Fandom Polski i jego wieloletni prezes (do sierpnia 2014) . Jeden z opiekunów Nagrody im. Janusza A. Zajdla, główny koordynator Polconów 1999 i 2007 (za oba otrzymał Śląkfy, jako fan roku) i autor koncepcji "waluty konwentowej" jako nagrody w konkursach. Zagorzały zwolennik fanowskiego nurtu w fandomie, widzi jednak miejsce również dla wydarzeń komercyjnych (wspierał m.in próbę organizacji Europe Comic Con, która zainspirowała Ptak Expo do organizacji swojej wersji tego wydarzenia).

Bartek "Werbat" Stalewski - urodzony w 1983, fantasta od późnych lat dziewięćdziesiątych. Głównie czytelnik i zapalony fan gier typu MUD, kiedyś też erpegowiec. Pochodzi z lubelszczyzny, gdzie zakładał Studencki Klub Fantastyki i Gier Fabularnych "Grimuar"; od niemal dekady przyszywany poznaniak. Wiecznie-Siedzący-Na-Akredytacji organizator kilku Pyrkonów, Coperniconów i dwóch Polconów. Obecnie na organizatorskiej emeryturze, działa jednak nadal na rzecz Fandomu jako wiceprezes Klubu Fantastyki "Druga Era".

Zawodowo Administrator Serwerów, prywatnie Kumpel Piwa, zawsze chętny na pogawędkę przy kufelku.

GOŚCIE - KATEGORIA: GRY

Paweł Kurnatowski - z wykształcenia i z zamiłowania socjolog, uwielbiający oglądać i badać otaczający go świat. Od ponad 8 lat silnie związany ze światem gier planszowych. Szkoleniowiec i blogger niezwykle ekspresywny i ogarnięty pasją do planszówek tak dużą, że w ostatnich latach stał się inicjatorem i organizatorem wielu wydarzeń związanych z tym hobby w całej Polsce.

Lubi innowacyjne podejście do marketingu. Jego motto to „Im dziwniejszy pomysł tym bardziej chcę go zrobić!”. Jest pomysłodawcą znanej „Loterii Rebela” i przebierania się za różne postaci z gier planszowych jak np. Dixit, Mały Książę, Colt Express. „Zwierz konwentowy i fandomowy”, którego można zobaczyć na większości imprez w Polsce. Gdzie tylko się pojawia zaraża miłością do gier planszowych.

Przedstawiciel wydawnictwa Rebel, które bardzo mocno wspiera oddolne inicjatywy planszówkowe - w zeszłym roku, aż 250, nie wspominając o działaniach na rzecz świetlic, szkół i przyszkolnych klubów gier planszowych. Prywatnie mąż oraz właściciel dwóch psów, z którymi chodzi na długie spacery po plaży lub po lesie (gdy nie gra w gry planszowe).

Tomasz Marchewka - urodzony w Krakowie, rocznik ’87. Jako dziecko zamiast strażakiem chciał zostać hakerem. Jest scenarzystą w studiu CD PROJEKT RED – pracował nad grą Wiedźmin 3: Dziki Gon, a także nad dodatkiem Krew i Wino. Miłośnik dobrej kawy, sztuk walki i kolekcjoner tuszu pod skórą. Literacko debiutował powieścią Wszyscy patrzyli, nikt nie widział.

Artur Szyndler - ur. w 1965 r. jeden z twórców legendarnych Kryształów Czasu, polskiej gry fabularnej publikowanej przez „Magię i Miecz”.

Wieloletni przedstawiciel Games Workshop w Polsce, rozpowszechniający gry bitewne, m.in. Warhammer. Po latach współpracy i niezmiernej zasłudze dla rozwoju gier bitewnych w Polsce, w ub. miesiącu pożegnał się z korporacją. W 2014 roku zapoczątkował Sagę o Katanie – powieść autorską osadzoną w świecie Kryształów Czasu, przewidzianą na 13 dwuczęściowych tomów. Na motywach powieści powstała już gra planszowa Kryształy Czasu – Labirynt Śmierci.

GOŚCIE - KATEGORIA: POPKULTURA

Grupa filmowa DARWIN - powstała oficjalnie w lipcu 2012 roku, a jej działalność trwa po dziś dzień! Twórcy zajmują się produkcją krótkich, komediowych form filmowych, które głównie publikowane są w serwisie Youtube. Najsłynniejszą serią, która przyniosła im rozgłos, są "Wielkie Konflikty", a najbardziej znanym klipem - "Orki z Majorki". Oprócz tego, grupa ma także na swoim koncie jeden sezon autorskiego programu "Wielkie Teorie Darwina", który publikowany jest w serwisie Player.pl.

Podczas panelu reprezentować grupę oraz odpowiadać na pytania będą jej założyciele: Marek Hucz oraz Jan Jurkowski.

Kabaret SMILE - gośćmi Polconu będą artyści z Kabaretu SMILE... z Lublina.

W piątkowy wieczór zapraszamy na specjalny, i na pewno niezapomniany występ, po którym porozmawiamy z artystami o książkach i inspiracjach czytelniczych.

Kolega Ignacy - działa na YouTubie od 2014 roku. Jest reprezentantem licznej grupy gameplayerów, a jego specjalnością są wszelkie gry strategiczno-taktyczne, dziejące się zarówno w „rzeczywistym” świecie jak i świecie fantasty. Ignacy w swojej twórczości stara się być jak najbardziej różnorodny – nie ogranicza jedynie do najnowszych produkcji, a na jego kanale można znaleźć też typowe tytuły „retro”. W 2016 roku zaczął rozszerzać swoją działalność, wyszedł z niszy strategicznej i otworzył się na inne gatunki. Wiele filmów produkuje teraz w komitywie z innymi Youtuberami, w tym obecnie najpopularniejszą, pełną humoru serię - „Garry’s Mod”.